Pohodová dovolená

Na dovolené si chceme maximální užít dny volna a ne trávit dny na toaletě nebo v posteli. Bohužel, cestovatelský průjem může dlouho plánovanou, netrpělivě očekávanou a často i finančně náročnou dovolenou pořádně pokazit. 

Dříve si lidé mysleli, že příčinou průjmu na cestách je jen změna počasí, konzumace nezvyklých jídel nebo příliš mnoho slunce, ale tak tomu není. 

Vědci prokázali, že za cestovatelským průjmem stojí specifický druh bakterie s názvem enterotoxigenní Escherichia coli. Tyto bakterie se vyskytují v tenkém střevě a produkují toxiny, které jsou příčinou onemocnění. Tekutiny a elektrolyty (minerály jako sodík a draslík, důležité pro mnoho biologických procesů) odcházejí z těla s řídkou průjmovitou stolicí. Pak nezbývá než na relaxaci na pláži, návštěvu muzea nebo jídlo v exotické restauraci zapomenout. A to je škoda.

Riziko lze snížit

Riziko cestovatelského průjmu je závislé na regionu, kam se chystáme. Čím více tropická a méně vyspělá oblast, tím větší riziko onemocnění. 

Nejjednodušší rada, jak průjmu na cestách předcházet, zní „Vař, loupej nebo nech být.“ V některých oblastech by měli cestovatelé pít a používat k čištění zubů pouze balenou nebo převařenou vodu. V tropech se doporučuje vyhýbat se ledovým kostkám v nápojích. Zelenina by měla být vařená, ovoce byste si měli loupat. Kromě toho platí dodržování základních hygienických pravidel, např. umývání rukou po každé návštěvě toalety.

Probiotika jako L. reuteri (obsažený v přípravcích BioGaia®) vám mohou pomoci zůstat na dovolené ve formě. Bude-li před odjezdem užívat probiotika, doplníte svoji střevní mikrobiotu, a tak ji efektivně posílíte pro případný boj proti patogenům.

Jaké jsou příznaky?

Cestovatelský průjem trvá obvykle dva až čtyři dny a příznaky zahrnují bolesti a křeče v břiše, plynatost, nevolnost, únavu, nechutenství, zvracení, horečku a dehydrataci.

K tomu se přidává vodnatá stolice, někdy provázená zvracením a zvýšenou teplotou (pod 39 °C). Je důležité doplňovat tekutiny a elektrolyty, o něž tělo při průjmu rychle přichází (pouze balené nebo převařené nápoje). S rehydratací organismu pomohou orální rehydratační roztoky, které by neměly chybět v žádné cestovní lékárničce.Dodávání probiotik prostřednictvím kapek nebo tablet BioGaia® s obsahem bakterií L. reuteri Protectis® může pomoci obnovit rovnováhu střevní mikrobioty, zmírnit příznaky a urychlit zotavení.

Připravte svoje bakterie – do střehu!

Kromě výše uvedených opatření je vhodné užívat laktobacily jako L. reuteri Protectis® ještě před odjezdem.

Užívání probiotik dva týdny před cestou vaše tělo připraví na případnou zátěž, protože dojde k navýšení počtu přátelských bakterií v trávicím traktu. Užívání probiotik během dovolené vám pomůže nadále střevní mikrobiotu udržovat - a vy si budete moci užívat dovolenou naplno.

Nastávající maminky

Těhotenství je pro každou ženu výjimečným obdobím. Přečtěte si naše rady, jak posílit svůj organismus, abyste se mohla soustředit výhradně na příchod nového člena rodiny.

Přečíst více

Zdraví na cestách

Naplánovat dovolenou často zabere několik měsíců a je velmi frustrující, když vám ji zkazí cestovatelský průjem. Naštěstí existuje způsob, jak toto riziko snížit.

Přečíst více