Co jsou to bakterie?

Bakterie jsou mikroorganismy, které najdete úplně všude. Některé jejich typy žijí uvnitř nebo na povrchu těl jiných organismů včetně lidí.

Jako první forma života na planetě Zemi definovaly podmínky naší existence už od úplných počátků. L. reuteri je příkladem bakterie, která se vyvíjela v dokonalé symbióze s lidským druhem. Dnes již víme, že bakterie jsou nedílnou součástí našeho organismu. Organismus novorozenců je sice téměř sterilní (bez přítomnosti bakterií a jiných mikroorganismů), ale ihned po narození jej bakterie rychle začínají kolonizovat – usídlují se na kůži, v ústech, a především v zažívacím traktu. Bakterie se dále množí a další druhy přibývají přibližně asi do tří let věku. 

40,000,000,000,000

Bakterie a lidská mikrobiota

Naše těla jsou domovem velmi pestré škály mikroorganismů a nejhojněji jsou zde zastoupeny bakterie. A to je důvod, proč jsou tak významné pro naše zdraví. Podle nejnovějších zjištění je jich dvakrát více než buněk, které tvoří lidské tělo. Těmto buňkám říkáme lidská mikrobiota a jsou pro lidské zdraví extrémně důležité.

Mikrobiota je často označována za samostatný „virtuální“ orgán, a proto je pochopitelné, že vědci usilují o to, aby významu a funkci lidské mikrobioty dokonale porozuměli.  Nejaktuálnější zdroje se shodují, že lidská mikrobiota obsahuje přibližně 40 bilionů bakterií (400-4000 různých druhů), což představuje přibližně 1-2 kilogramy naší tělesné hmotnosti. Přitom platí, že většina mikrobioty se nachází ve střevě.  Z toho jasně vyplývá, proč je důležité udržovat v těle odpovídající bakteriální osídlení a dobře o něj pečovat.

Nepostradatelné pro život

V současnosti již víme, že bakterie jsou pro náš organismus prospěšné a že jsou nepostradatelné pro naše zdraví. Pro lidský život jsou stejně důležité jako vzduch, voda a jídlo. Jednou z jejich klíčových rolí je podpora imunitního systému a ochrana před nemocemi.

Každý den přátelské bakterie uvnitř našeho těla zajišťují první obrannou linii proti škodlivým bakteriím, které označujeme jako patogeny. Přitom podporují, trénují a učí náš imunitní systém. Kromě toho pomáhají zažívacímu traktu s trávením potravy a vstřebáváním živin a také produkují vitamíny B a K. Některé vědecké studie dokonce naznačují, že přátelské bakterie v trávicím traktu ovlivňují i náš mozek a náladu.

Zažívání a moderní doba

Za posledních padesát let se náš životní styl dramaticky změnil. Většina lidí nyní žije ve městech, navíc došlo k velkým změnám stravovacích návyků. Tyto změny se odrazily i ve složení naší mikrobioty.

Životní styl s nevyváženou stravou a velkým podílem průmyslově zpracovaných potravin, káva, alkohol, ale i příliš náročné cvičení mohou ovlivňovat stav naší mikrobioty.

Stejně tak mohou její složení měnit antibiotika nebo jiné léky, přemrštěná hygiena – tyto aspekty snižují počty přátelských i nepřátelských bakterií. Porod císařským řezem může narušit přirozené utváření mikrobioty v organismu novorozence. Přípravky BioGaia® s obsahem L. reuteri Protectis® byly vyvinuty pro podporu a obnovu rovnováhy střevní mikrobioty.

Trávicí systém & Imunita

Bakterie žijí na kůži, na sliznicích v ústech a v nose, ale největší množství jich najdeme ve střevech. Je tedy jasné, že naše střeva jsou důležitá i pro náš imunitní systém.

Přečíst více

Průjem

Průjem se může objevit zcela náhle a bez varování. U kojenců a malých dětí existuje velké riziko dehydratace (odvodnění organismu), proto je důležité vědět, jak při průjmu správně postupovat.

Přečíst více

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více