Co jsou probiotika
„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.
Přečíst víceThe information on this part of the website is intended only for health care professionals. I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Až 30 % dětí má někdy zácpu. Ve většině případů nemá zácpa u dětí orgánovou příčinu a v tom případě hovoříme o funkční zácpě.
Problémy se zácpou se u dětí mohou projevit v jakémkoliv věku. Asi u 40 % dětí se projeví již v prvním roce života, obvykle po odstavení a přechodu na umělou výživu a pevnou stravu. Některé děti zase trápí zácpa, když se učí chodit na nočník, tedy mezi dvěma až čtyřmi lety věku. Odborníci se v současnosti shodují, že funkční zácpa může souviset s nedostatečnou motilitou střev a s narušenou rovnováhou střevní mikrobioty.
Pokud u dítěte mladšího čtyř let pozorujete více než dva z níže uvedených příznaků během jednoho měsíce, měli byste se poradit s dětským lékařem.
Stolice o velkém průměru.
Bolest bříška a nadýmání.
Další příznaky zácpy jako mrzutost, nechutenství, neochota se vyprazdňovat.
Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.
Zácpa u kojenců a batolat většinou souvisí s tím, co dítě jí. V období, kdy dítě přijímá pouze tekutou stravu, je zácpa spíše vzácná.Pokud je stolice v tomto období tvrdá, může jít o příznak alergie na kravské mléko. Pokud je dítě kojeno, pak je třeba, aby maminka vyzkoušela bezmléčnou dietu. Nekojené děti jsou více náchylné k zácpě – umělá kojenecká výživa může být pro jejich trávicí systém náročnou výzvou, navíc také může vyvolat alergii na bílkovinu kravského mléka. | Konzistence dětské stolice se přirozeně mění po přechodu na pevnou stravu. Pokud dítě trpí zácpou v této fázi, je dobré navýšit přísun tekutin (voda, ovocný čaj, jiné neslazené nápoje), což zaktivuje trávení a přinese úlevu. Vhodné jsou také potraviny s vyšším obsahem vlákniny (například švestky). I ty pomohou dát věci znovu do pohybu. Podle nejnovějších vědeckých poznatků probiotika jako L. reuteri Protectis® přispívají k obnovení rovnováhy střevní mikrobioty, a tak pomáhají vrátit vyprazdňování zpět do normálu. Pokud vám dělá stav vašeho dítěte starosti, poraďte se s dětským lékařem. Projímadla dětem bez porady s lékařem nikdy nepodávejte. |
„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.
Přečíst vícePřestože kojenecké koliky trápí téměř každé třetí miminko, nemají odborníci zcela jasno v tom, proč vznikají. Přečtěte si více.
Přečíst vícePokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.
Přečíst více