Zácpa – běžná a nepříjemná

Až 30 % dětí má někdy zácpu. Ve většině případů nemá zácpa u dětí orgánovou příčinu a v tom případě hovoříme o funkční zácpě.

Problémy se zácpou se u dětí mohou projevit v jakémkoliv věku. Asi u 40 % dětí se projeví již v prvním roce života, obvykle po odstavení a přechodu na umělou výživu a pevnou stravu. Některé děti zase trápí zácpa, když se učí chodit na nočník, tedy mezi dvěma až čtyřmi lety věku. Odborníci se v současnosti shodují, že funkční zácpa může souviset s nedostatečnou motilitou střev a s narušenou rovnováhou střevní mikrobioty.

Příznaky zácpy u dětí

Pokud u dítěte mladšího čtyř let pozorujete více než dva z níže uvedených příznaků během jednoho měsíce, měli byste se poradit s dětským lékařem.

  • Vyprazdňování pouze dvakrát týdně nebo ještě méně často.
  • Stolice o velkém průměru.

  • Tvrdá, suchá stolice, která dítěti činí problémy při vyprazdňování
  • Bolest bříška a nadýmání.

  • Další příznaky zácpy jako mrzutost, nechutenství, neochota se vyprazdňovat.

Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.

Co pomáhá dětem při zácpě?

Zácpa u kojenců a batolat většinou souvisí s tím, co dítě jí. V období, kdy dítě přijímá pouze tekutou stravu, je zácpa spíše vzácná.

Pokud je stolice v tomto období tvrdá, může jít o příznak alergie na kravské mléko. Pokud je dítě kojeno, pak je třeba, aby maminka vyzkoušela bezmléčnou dietu. Nekojené děti jsou více náchylné k zácpě – umělá kojenecká výživa může být pro jejich trávicí systém náročnou výzvou, navíc také může vyvolat alergii na bílkovinu kravského mléka. 

Konzistence dětské stolice se přirozeně mění po přechodu na pevnou stravu. Pokud dítě trpí zácpou v této fázi, je dobré navýšit přísun tekutin (voda, ovocný čaj, jiné neslazené nápoje), což zaktivuje trávení a přinese úlevu. Vhodné jsou také potraviny s vyšším obsahem vlákniny (například švestky). I ty pomohou dát věci znovu do pohybu. 

Podle nejnovějších vědeckých poznatků probiotika jako L. reuteri Protectis® přispívají k obnovení rovnováhy střevní mikrobioty, a tak pomáhají vrátit vyprazdňování zpět do normálu. Pokud vám dělá stav vašeho dítěte starosti, poraďte se s dětským lékařem. Projímadla dětem bez porady s lékařem nikdy nepodávejte.

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více