Zdraví ústní dutiny u dětí

Péče o dětské zoubky se někdy zdá být téměř nadlidským výkonem. K jeho splnění určitě nepomáhá ani obliba dětí v nejrůznějších dobrotách, sladkostech a nepříliš rozšířená touha po čištění zubů.

Tyto návyky, nebo spíše zlozvyky, bohužel ve svém důsledku vedou k množení škodlivých bakterií, které mohou způsobovat nejrůznější potíže. Nejčastěji se jedná o zubní kaz. Narušená rovnováha ústní mikrobioty, při které získávají převahu patogenní mikroorganismy, může ale vést i k dalším problémům. Přemnožení tzv. chromogenních bakterií je – často právě u dětí – spojeno s tvorbou tmavých skvrn na povrchu zubů (tzv. hyperpigmentací). Nadbytek kvasinek, především rodu Candida, zase vede k nepříjemné infekci zvané moučnivka či soor (tzv. kandidóza).

Drobný otvůrek v podpalubí může potopit celou loď!

Zubní kaz patří k nejčastějším dětským onemocněním. Svačinky mezi většími jídly, sladkosti a nepravidelná či nedokonalá zubní hygiena (související např. s přítomností fixních rovnátek) poškozují přirozenou ústní mikrobiotu, což vede k přemnožení patogenních bakterií produkujících kyseliny, např. Streptococcus mutans (S. mutans). Vysoká koncentrace S. mutans v ústním biofilmu (plaku) představuje zásadní rizikový faktor pro vznik zubního kazu.

60–90 % všech školou povinných dětí trpí zubním kazem

Péče o zuby těch nejmenších

O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste tedy ideálně měli začít pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu.

Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu. Jak se tedy o dětské zuby správně postarat? Miminkům po krmení vždy otřete dásně či zuby, protože i mléko obsahuje cukry. Mléčné zuby čistěte pečlivě už od prořezání, mají totiž tenkou sklovinu. Velký důraz věnujte výběru prvního zubního kartáčku.

Zoubky čistěte pravidelně, dvakrát denně – ráno a večer. Další tipy na péči o dětský chrup naleznete na našem blogu.

Porazte zlé bakterie s pomocí těch hodných

Probiotické pastilky  BioGaia® Prodentis® PRO DĚTI  obsahují patentované probiotické kmeny L. reuteri DSM 17938 a L. reuteri ATCC PTA, které působí synergicky, pomáhají doplňovat prospěšné bakterie a podporují tak zdraví ústní dutiny. BioGaia® Prodentis® PRO DĚTI  má jemnou jablečnou příchuť, která je přívětivá i pro menší děti.

Antibiotika

Když dítě onemocnění, je někdy nevyhnutelné, aby lékař nasadil antibiotika. Příliš časté užívání antibiotik může ale narušit zdraví trávicího ústrojí.

Přečíst více

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více