Těhotenství – speciální období v životě ženy

Pro každou ženu je okamžik, kdy se podívá na pozitivní výsledek těhotenského testu, nezapomenutelný. V tu chvíli se jí změní celý život, protože mateřské pouto vzniká již v této chvíli.

Nové vědecké poznatky naznačují, že k přenosu mateřských mikroorganismů na dítě dochází již během těhotenství, nikoliv až po porodu. Vyvíjející se plod je vystaven bakteriím, které procházejí přes placentární bariéru. Hektický životní styl a nevyvážená strava mohou negativně ovlivňovat lidskou mikrobiotu, a proto je důležité, aby o sebe nastávající maminky dobře pečovaly – v zájmu svém i svého miminka.

Doplňování stravy o probiotika v tom může pomoci. L. reuteri Protectis® je jedním z nejlépe prozkoumaných probiotických kmenů na světě a jeho bezpečnost pro matku i dítě byla prokázána v mnoha klinických studiích.

V těhotenství je důležité zůstat zdravá

Silný imunitní systém je důležitý proto, abyste se v těhotenství cítila dobře. Významnou roli přitom hraje kvalitní strava a trávení.

Až 80 % buněk imunitního systému se nachází v našem trávicím traktu. Potraviny dodávají nastávajícím maminkám potřebné látky, které přispívají k normální funkci imunitního systému. Dobrým příkladem takové látky je vitamin D. Přírodní zdroje vitaminu D jsou ryby, rybí tuk nebo vaječné žloutky. Kromě toho si naše tělo umí vytvořit vitamin D ze slunečního záření.  U těhotných žen je v závislosti na stravovacích návycích a na ročním období někdy potřebná suplementace vitaminu D. Užívání probiotických přípravků s vitamínem D, např. BioGaia®, je vynikajícím způsobem, jak si udržovat vyváženou střevní mikrobiotu a zároveň dodávat organismu vitamin D.

Dobré trávení

Během těhotenství ženské tělo prochází výraznými změnami, které se mimo jiné týkají i trávicího traktu.

Až 50 % těhotných má problémy se zácpou. V tomto případě pomáhá dostatečný příjem tekutin a pravidelný pohyb. Doporučuje se též navýšení počtu přátelských bakterií ve střevě. Rovněž při a po užívání antibiotik je třeba narušenou střevní mikrobiotu doplnit.

Přípravky BioGaia® s obsahem živých probiotických bakterií L. reuteri Protectis® mohou nastávajícím maminkám pomoci udržet odpovídající složení střevní mikrobioty.

Podpora mikrobioty po císařském řezu

Během přirozeného porodu miminko při průchodu porodními cestami přichází do kontaktu s mateřskými bakteriemi.

Tento mikrobiální přenos je velmi přínosný pro vývoj jeho imunitního systému. Pokud se miminko narodí císařským řezem, k tomuto přirozenému procesu nedochází. To může vést ke změnám ve složení střevní mikrobioty miminka.

Limosilactobacillus reuteri Protectis® může přispět k normálnímu vývoji střevní mikrobioty u dětí narozených císařským řezem. Mléčné bakterie (laktobacily) mohou být prospěšné i pro miminka narozená přirozeným způsobem, protože přispívají k rovnováze jejich střevní mikrobioty a podporují správný vývoj střevní motility. Probiotika BioGaia® jsou bezpečná i při dlouhodobém užívání a pomohou vašemu miminku zajistit bezproblémové zažívání v prvních měsících života.

 

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více