Brána do našeho těla

Většina bakterií, které pronikají do našeho těla, do něj vstupuje ústy. A právě zde se nachází naše první obranná linie. Nerovnováha ústní mikrobioty může vést k celé řadě obtíží.

Gingivitida – zánět dásní – postihuje až polovinu dospělé populace. Při gingivitidě jsou dásně podrážděné, oteklé a krvácejí. Při neléčené gingivitidě se začínají tvořit tzv. parodontální choboty a rozvíjí se parodontóza. Parodontóza je chronické onemocnění dásní a trpí jím až třetina dospělých. Na vzniku zubní kazu se velmi často podílejí bakterie ze skupiny streptococcus mutans, které snižují pH v ústní dutině. Následně dochází k demineralizaci zubní skloviny.  Projevem bakteriální nerovnováhy může být i zápach z úst – halitóza  – tento problém se může objevovat opakovaně anebo setrvávat.

Zdraví ústní dutiny je důležité

Zdravá ústní dutina a zdravé tělo jdou ruku v ruce. Udržet zdravou dutinu ústní je zásadní pro její správné fungování a pro zachování celkového zdraví a kvality života. Špatný stav orálního zdraví může být výsledkem, ale stejně tak příčinou neuspokojivého zdraví celkového. Proto chránit zdraví ústní dutiny znamená chránit celkové zdraví a udržení si dobré kvality života. V ústní dutině najdeme celkově asi 800 druhů bakterií, na každém zubu jich je přibližně 1 milion.

Za normálních podmínek jsou tyto bakterie v rovnováze a fungují v souladu s celým organismem. Nesprávná dentální hygiena, nevyvážená strava nebo stres mohou složení ústní mikrobioty negativně ovlivňovat. BioGaia® Prodentis® probiotické pastilky obsahují živé bakterie Limosilactobacillus reuteri Prodentis®, které podporují normální funkci dásní a pomáhají doplňovat prospěšné bakterie v dutině ústní.

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více