Co je to Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori je běžný typ bakterie, která osidluje lidský trávicí trakt, resp. žaludeční sliznici a vyskytuje se až u 50 % dospělé populace. K infekci přitom dochází již v dětství.  

Helicobacter pylori narušuje ochrannou vrstvu hlenu, která pokrývá sliznici žaludku a tenkého střeva. Žaludeční kyseliny se pak dostávají až ke sliznici, kde způsobují podráždění. V důsledku toho může dojít k zánětu a vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů. Tyto projevy jsou ale mnohem méně časté než infekce samotná. U některých pacientů se příznaky nikdy nerozvinou. Infekce Helicobacterem pylori je obvykle diagnostikována při gastroskopickém vyšetření, při němž je odebrán vzorek tkáně a podroben laboratornímu vyšetření na přítomnost těchto bakterií. 

Co může pomoci?

Závažnost i povaha příznaků se různí. Gastritida (zánět žaludku) vyvolaná Helicobacterem pylori se projevuje palčivou bolestí v nadbřišku, nadýmáním, říháním a nevolností. Obtíže, které se projevují bezprostředně po jídle, noční bolesti v oblasti žaludku, reflux a pálení žáhy mohou ukazovat na přítomnost žaludečních vředů.

Helicobacter pylori negativně ovlivňuje naši gastrointestinální mikrobiotu, L. reuteri Gastrus® může pomoci zmírnit nežádoucí účinky antibiotik užívaných k léčbě této infekce, a navíc podpořit rovnováhu prospěšných bakterií v gastrointestinální mikrobiotě.

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více