Regurgitace – důvod k obavám?

Miminka jsou na rozdíl od dospělých a větších dětí obvykle spokojená a prospívají, i když často zvracejí. Rodičům může ublinkávání dělat starosti, ale ve většině případů není důvod k obavám, protože se jedná o přirozenou vývojovou záležitost. Žaludek miminka se teprve učí správně zpracovávat potravu a trvá obvykle několik týdnů až měsíců, než se všechno zaběhne a stav se zklidní.

Regurgitace (ublinkávání) je u kojenců velmi běžné a obvykle k němu dochází po krmení. Vyzvracené mléko nebo umělá výživa vypadá úplně stejně, jako když ho miminko vypilo. Důvodem regurgitace je, že jícnový svěrač, který zabraňuje návratu potravy ze žaludku zpět do jícnu, není ještě u miminek plně vyvinutý.  Stejně tak se ještě vyvíjí i peristaltika jícnu, žaludku a střev. Všechny tyto aspekty se mohou na ublinkávání podílet. Jak trávicí trakt vyzrává a dítě tráví více času ve svislé poloze, ubývá i ublinkávání. Většina dětí tyto obtíže překoná během prvního roku života.

Jak zvládnout regurgitaci?

Bakterie v trávicím traktu nejenže pomáhají při trávení potravy, ale také ovlivňují pohyby (motilitu), díky nimž potrava postupuje trávicím systémem a nakonec v podobě stolice odchází z těla.

Když je pohyblivost trávicího systému narušena, potrava postupuje do tenkého střeva pomaleji, a to může přispět k ublinkávání. Některá miminka velmi citlivě vnímají své okolí, proto se snažte, aby při kojení/krmení měla co největší klid. Cílem je zklidnit miminko, aby se cítilo pohodlně – ideální je klidná místnost s tlumeným světlem, na závadu nejsou tiché monotónní zvuky.
Probiotické přípravky BioGaia® s obsahem živých bakterií kmene L. reuteri Protectis® mohou přispět ke zlepšení stavu motility gastrointestinálního systému.

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více