Imunitní systém se vyvíjí společně s dítětem

Když se miminko narodí, jeho imunitní systém ještě není zcela zralý.

Vrozená imunita již sice funguje, ale specifický imunitní systém se bude v průběhu dětství ještě vyvíjet. Prvních 1000 dní života od početí je pro tento proces zásadních. V této fázi se utváří střevní mikrobiota, která je základem pro správné fungování imunitního systému a celoživotní zdraví.

Od početí dál…

Miminka samozřejmě potřebují na začátku s imunitou trochu pomoci. Od toho je tu jejich maminka, která jim předá část svého obranného systému. Této části imunity se říká pasivní imunita.

Tento proces začíná ještě, když je miminko v děloze. Již tehdy dochází k přenosu určitých protilátek od matky přes placentu. Během vaginálního porodu získá novorozenec dávku důležitých bakterií z porodních cest. K přenosu mateřských protilátek dochází také prostřednictvím mateřského mléka a při kojení. Tato pasivní imunita tvoří základ pro vlastní vysoce účinnou imunitu dítěte, která jej bude provázet a chránit celý život.

Každý začátek je těžký

Během těchto 1000 dnů a později se děti a jejich vyvíjející se imunitní systém neustále setkávají s novými patogeny – při kontaktu se sourozenci nebo jinými dětmi na hřišti, ve školce a poté ve škole.

Neustálý kontakt s patogeny se může v této fázi života projevit častějším stonáním, za normální je považováno, pokud malé dítě prodělá za rok 6-12 infekcí. Tato setkání s původci nemocí však pomáhají budovat jejich imunologickou paměť a imunitní buňky se z každé epizody učí něco nového.

Tento proces probíhá postupně celý život, ale dětská imunita se rychle naučí reagovat na patogeny, s nimiž přichází do kontaktu nejčastěji. Díky této postupné adaptaci je dětská imunita každým rokem silnější.

Role trávicího systému

Střevní mikrobiota trénuje imunitní systém a hraje klíčovou roli při vytváření normálních obranných imunitních mechanismů.

Střevní mikrobiota obsahující bakterie, jak jsou laktobacily nebo bifidobakterie, se začíná utvářet při porodu a krátce po něm. Díky mikrobiálnímu přenosu během vaginálního porodu začínají bakterie okamžitě osidlovat tělo miminka a pro jeho střevní mikrobiotu je to velmi účinná pomoc. Děti, které se narodí císařským řezem, mají proto jiné složení střevní mikrobioty. U těchto miminek může s utvořením přirozeného složení střevní mikrobioty pomoci doplňování probiotik pomocí kapek BioGaia® Protectis®.

Jak podpořit dětskou imunitu?

Dětství je klíčovým obdobím pro vývoj celého imunitního systému. Zde je několik tipů, jak můžete dětskou imunitu podpořit:

  • Vyvážená strava s dostatkem sezónního ovoce a zeleniny zajistí dětské imunitě živiny, které potřebuje. Celozrnné potraviny obsahují vlákninu, která je velmi důležitá pro normální funkci střev. Spokojené bříško = silné tělo.

  • Běžte ven! Čerstvý vzduch a spousta pohybu, to je vynikající recept, jak posílit imunitní systém a také jak se vypořádat se stresem.

  • Nedržte děti ve skleníku. Děti se potřebují setkávat s patogeny, aby údaje o nich mohly být zapsány do jejich imunologické paměti. Proto není třeba vše desinfikovat.
  • Dostatek spánku a přestávky během dne jsou důležité pro zvládání stresu a pro to, aby imunitní systém mohl dobře vykonávat svoji funkci.

Role vitaminu D

Na rozdíl od jiných vitaminů si tělo umí vitamin D vyrobit samo. Z tohoto důvodu se v těle chová trochu jinak než ostatní vitaminy, spíše jako hormon – tedy látka, která zprostředkovává a reguluje základní fyziologické procesy.

Přečíst více

Jak funguje imunitní systém?

Imunitní systém je jedním z nejsložitějších systémů našeho těla a jeho úkolem je obrana organismu. Lze jej rozdělit na dva spolupracující celky, které jsou různými způsoby provázány.

Přečíst více