Příznaky průjmu u dětí

Stolice kojenců může mít různou konzistenci a barvu – v závislosti na tom, co miminko jí. V každém případě je však kojenecká stolice mnohem řidší, než mají dospělí. Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace je průjem definován jako tři nebo více tekutých stolic denně, nebo častější stolice, než je běžné (Reference: WHO).

Patrně neexistuje rodina, kde by se průjem nebo zvracení alespoň jednou nevyskytlo. Tyto trávicí obtíže jsou velmi nepříjemné. Projevy tohoto typu mohou mít celou řadu příčin, například dietní chybu nebo virovou či bakteriální infekci. U jinak zdravých dětí jsou průjmy a zvracení obvykle způsobeny infekcí, která vyvolá zánět žaludku a střev. Odborně se tomuto onemocnění říká akutní gastroenteritida (AGE). Mohou být přítomny i další příznaky jako bolesti bříška nebo horečka. Ve většině případů obtíže odezní dříve než za týden, ale je velmi důležité včas rozpoznat příznaky a přijmout potřebná opatření, protože kojenci a batolata jsou při průjmu a zvracení rychle ohrožena dehydratací (ztrátou tekutin).

Důležité!

Pokud má průjem kojenec mladší 6 měsíců, vždy bez odkladu vyhledejte lékařskou pomoc.

Dehydratace – hlavní riziko průjmu!

U kojenců a batolat může k závažné dehydrataci organismu dojít velmi rychle, proto je důležité včas rozpoznat její projevy – má-li kojenec či batole průjem, je třeba pečlivě sledovat jeho chování.

K dehydrataci dochází, pokud tělo ztrácí více tekutin, než přijímá. Jelikož při průjmu se ve střevech voda a minerály špatně vstřebávají, může se dehydratace projevit až nečekaně rychle. Dehydratované dítě je pasivní, malátné, nečůrá tak často. Pokud se u kojence nebo batolete s průjmem projeví znaky dehydratace, je třeba ihned vyhledat lékaře.  Stejně tak, pokud má horečku (nad 39 °C), léčí se s jiným základním onemocněním, ve stolici nebo ve zvratcích je přítomna krev, dále při silných bolestech bříška nebo pokud příznaky přetrvávají déle než 3-4 dny.

Jak dítěti při průjmu pomoci?

Naprosto zásadní je předejít dehydrataci tím, že budete dítěti s průjmem nabízet tekutiny, nejlépe po malých doušcích a velmi často.

Ovocné džusy nebo perlivé nápoje nejsou při průjmu vhodné, protože mohou stav spíše zhoršit. 

Jakmile se dítěti vrátí chuť k jídlu, může dostávat malé porce běžné stravy (mléko i pevná strava). Při průjmu je také důležité obnovit rovnováhu střevní mikrobioty. Přípravky BioGaia® s obsahem patentovaných mléčných bakterií L. reuteri Protectis® byly speciálně vyvinuty k posilování střevní mikrobioty.

Kdy vyhledat lékaře?

V lehčích případech průjmu není návštěva lékaře nutná, nicméně jsou situace, kdy byste měli lékaře navštívit bez odkladu. Lékaře vyhledejte, pokud:

  • je vašemu miminku méně než 6 měsíců – vyhledejte lékařskou pomoc neprodleně!

  • má dítě jiné základní onemocnění, např. srdeční vadu, onemocnění ledvin, diabetes, je narozené předčasně

  • má horečku 39 °C a více

  • jeví známky dehydratace

  • je ve stolici nebo ve zvratcích vidět krev

  • má silné bolesti bříška

  • má jiné znepokojující příznaky, např. zvrací více než 1-2 dny nebo má průjem déle než 3-4 dny

Opatření při průjmu a zvracení

Dítě, které má průjem a zvrací, by mělo užívat léky výhradně po poradě s lékařem. Rodiče sami však mohou přispět k obnově střevní mikrobioty podáváním kapek nebo tablet BioGaia®.

Ty obsahují živé aktivní bakterie kmene L. reuteri Protectis®, u nějž bylo prokázáno, že pomáhá obnovit bakteriální rovnováhu ve střevě. 

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více