Antibiotika – kamarád i nepřítel

Když malé miminko onemocní, rodiče i lékaři přirozeně usilují o to, aby se mu co nejdříve ulevilo. V některých případech to znamená nasazení antibiotické léčby.

Antibiotika patří mezi velmi účinné léky, které působí proti bakteriální infekci a mnohdy zachraňují životy. Antibiotickou léčbu ale nelze brát na lehkou váhu; antibiotika jsou velmi silné léky, které by měly být užívány pouze, je-li to nezbytně nutné a vždy pod dohledem lékaře.

V případě, že dítě onemocní bakteriální infekcí a je třeba nasadit antibiotika, je velmi důležité, abyste postupovali přesně podle pokynů lékaře a dodrželi předepsanou délku léčby. Před prvním podáním léků si pečlivě přečtěte příbalový leták a seznamte se s možnými nežádoucími účinky. Pokud se nežádoucí účinky u dítěte projeví, bez odkladu vyhledejte lékařskou pomoc.

Antibiotika a zdravá střeva

Zatímco slovo probiotikum znamená „pro život“, slovo antibiotikum znamená přesný opak, tedy „proti životu“, protože jejich účelem je ničit nebo potlačovat patogeny, které jsou příčinou bakteriální infekce.

Užívání antibiotik má jeden háček – nedovedou rozlišit prospěšné a škodlivé bakterie, a tak ničí všechny bez rozdílu.

V důsledku toho se u kojenců a batolat (resp. u všech, kdo ATB užívají) mohou projevit nežádoucí účinky jako nadýmání, nevolnost, zvracení a průjem.  Během antibiotické léčby je vhodné užívat zároveň doplněk stravy s probiotiky který obohatí střevní mikrobiotu o prospěšné bakterie a pomůže zachovat rovnováhu v trávicím systému.

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více

Regurgitace – ublinkávání

Slovo regurgitace znamená ublinkávání. Miminka trpící regurgitací po kojení nebo krmení část mléka vyzvracejí. To může být zneklidňující, ale jedná se většinou o běžný jev daný vývojem trávicího traktu.

Přečíst více

Antibiotika

V případě, že miminko onemocní bakteriální infekcí, je užívání antibiotik nevyhnutelné. V této situaci je třeba malému organismu poskytnout veškerou možnou podporu.

Přečíst více