Celý den, každý den

Ať už sedíme u pracovního stolu, sportujeme nebo sledujeme televizi na gauči, náš imunitní systém pracuje na naší ochraně. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Lidské tělo je neustále vystaveno působení nejrůznějších vnějších vlivů a činitelů. Pro svou ochranu používá propracovaný a komplexní systém obranných mechanismů. Tento systém označujeme termínem „imunita“ nebo „imunitní systém“. Po celém těle je rozmístěno několik obranných center, která tuto síť utvářejí. Největší z nich se nachází ve střevech – sídle střevní mikrobioty. Imunitní buňky ve střevě představují 80 % celého imunitního systému.

Lidský imunitní systém

Pracuje-li náš imunitní systém správně, pak není tělo ohroženo nepříznivými vlivy ani patogeny.

X

Sliznice v nose a v krku

Patogeny mohou proniknout do těla také vzduchem, který dýcháme. Nos a hrdlo mají proto také vlastní obrannou bariéru, sliznici. Nosní sliznice je pokryta drobnými řasinkami, které se pohybují tam a zpět, přitom přenášejí cizorodé částice z dýchacích cest. Kromě toho je ve sliznici přítomno mnoho buněk, které ničí vetřelce a stimulují specifickou imunitní reakci.

X

Krční mandle

Vstoupí-li nevítaní hosté do organismu ústy, tedy pokud je vdechneme nebo spolkneme, narazí zde na krční mandle, obezřetné hlídače imunitního systému. Na povrchu mandlí jsou prohlubně, v nichž se zachytávají zbytky jídla a patogeny. Pod nimi se nachází lymfatická tkáň, kde se s patogeny vypořádají lymfocyty (typ bílých krvinek) a uloží jejich podobu do imunologické paměti.

X

Lymfatický systém

Lymfatické uzliny v lymfatických cévách mají filtrační funkci a zároveň jsou v nich různé imunitní buňky. Právě zde se bílé krvinky dostávají do styku s patogeny a dozrávají v plnohodnotné a silné obranné buňky, které se dále množí.

X

Brzlík

Brzlík bychom mohli popsat jako školu nebo výcvikový tábor pro strážce našeho těla. Brzlík je aktivní zejména v dětství. Dozrávají zde a učí se takzvané T-buňky, které hrají zásadní roli v organizaci obrany proti specifickým mikroorganismům. Učí se rozlišovat mezi vlastními buňkami a cizorodými strukturami tak, aby nenapadaly zdravé a neškodné buňky.

X

Kůže

Kůže tvoří vnější ochrannou vrstvu našeho těla. Pokud není poškozena, představuje neproniknutelnou bariéru pro většinu patogenů. Stejně jako ve střevech i mikrobiota kůže zpomaluje růst škodlivých mikroorganismů. V pokožce se nacházejí speciální Langerhansovy buňky, které dokážou patogeny absorbovat a ničit. Kromě toho také rychle spouštějí specifickou imunitní reakci, pokud přijdou do kontaktu s čímkoliv, co může být potenciálně škodlivé.

X

Slezina

Slezina je orgán o velikosti zaťaté pěsti s dobrým krevním zásobením a umístění vlevo pod bránicí. Jako součást imunitní systému funguje jako úložiště obranných buněk první linie. Také se zde množí tzv. „scavenger“ buňky neboli fagocyty a lymfocyty, což jsou typy bílých krvinek. Pokud někde v těle zazní poplach, lymfocyty se začnou okamžitě ze sleziny přemisťovat mízou k místu útoku, aby vetřelce eliminovaly.

X

Střeva

Střeva jsou domovem 80 % všech imunitních buněk, a proto jsou považována za centrum imunitního systému. Tyto imunitní buňky neustále komunikují se střevními bakteriemi a poskytují imunitnímu systému podněty potřebné pro jeho výcvik. V tenkém střevě se navíc nacházejí shluky mízních uzlin, nazývané Peyerovy pláty, v nichž se tvoří protilátky.

X

Sliznice močového měchýře a pohlavních orgánů

Také sliznice v močovém měchýři a genitáliích jsou potenciálními vstupními místy pro vetřelce. Stejně jako kůže tyto sliznice obsahují četné imunitní buňky, které stimulují specifickou imunitní reakci pro ochranu celého organismu.

X

Kostní dřeň

Kostní dřeň je někdy označována jak rodiště imunitních buněk. Nacházejí se zde kmenové buňky, z nichž vznikají všechny krevní buňky včetně bílých krvinek. V několika krocích zde vznikají různé typy imunitních buněk – „scanvenger“ buňky (fagocyty), žírné buňky, granulocyty, NT buňky nebo T a B lymfocyty.

Kvíz - Jak dobře znáte svůj imunitní systém?

Imunitní systém pracuje nepřetržitě, aby naše tělo bylo v bezpečí. Ale kolik toho o tomto složitém systému víte? Neberte svou imunitu jako samozřejmost! Udělejte si rychlý kvíz a zjistěte, jak jste na tom se svými znalostmi!

Antibiotika

V případě, že miminko onemocní bakteriální infekcí, je užívání antibiotik nevyhnutelné. V této situaci je třeba malému organismu poskytnout veškerou možnou podporu.

Přečíst více

Role vitaminu D

Na rozdíl od jiných vitaminů si tělo umí vitamin D vyrobit samo. Z tohoto důvodu se v těle chová trochu jinak než ostatní vitaminy, spíše jako hormon – tedy látka, která zprostředkovává a reguluje základní fyziologické procesy.

Přečíst více