Vitamin D je výjimečný

Na rozdíl od jiných vitaminů si tělo umí vitamin D vyrobit samo. Z tohoto důvodu se v těle chová trochu jinak než ostatní vitaminy, spíše jako hormon – tedy látka, která zprostředkovává a reguluje základní fyziologické procesy.

Pouze asi 10 až 20 % potřebné denní dávky vitaminu D získáváme ze stravy. Přírodní zdroje vitaminu D jsou totiž dost omezené. Nejvyšší obsah vitaminu D mají tučné ryby, jako je losos, sleď nebo makrela. Vitamin D najdeme také v játrech, vaječných žloutcích a některých houbách. Nejúčinnějším způsobem získávání vitaminu D je však pobyt na slunci. Tělo dokáže vitamin D vyrobit v kůži, pokud je vystavena UVB záření. Proto se vitaminu D také někdy říká sluneční vitamin. Naštěstí není třeba žádné intenzivní opalování, stačí v létě trávit nějaký čas venku a slunci vystavit obličej, paže a nohy. To je pro získání dostatku vitaminu D dostačující. (Rozhodně byste se neměli na slunci spálit!)

Věděli jste?: Na konci léta, na podzim a v zimě je v mírném podnebném pásmu slunce již příliš slabé a nestačí na výrobu dostatečného množství vitaminu D. Tvorbu vitaminu D v kůži ovlivňují také další faktory, např. oblečení, BMI (tělesná hmotnost), věk, zeměpisná šířka, aplikace opalovacích přípravků, barva kůže, fototyp, strava a dědičnost.

Všestranný vitamin

Vitamin D není rozhodně zázračným všelékem, ale přesto se jedná o látku, kterou lidské tělo potřebuje při celé řadě tělesných pochodů.

Receptory pro vitamin D (VDR) se nacházejí téměř ve všech buňkách našeho těla. Každý asi ví, že tento všestranný vitamin je důležitý pro vývoj a udržení silných kostí a svalů. To je dáno tím, že přispívá k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu. Je také nepostradatelný pro dělení buněk a přispívá ke správné funkci imunitního systému.

Vitamin D v průběhu života

Doporučená denní dávka vitaminu D se liší podle věku. V prvních letech života je vitamin D zásadní pro normální růst, vývin kostí a zubů a též pro správné fungování imunitního systému. Rodiče by měli dbát na to, aby jejich děti měly vitaminu D dostatek.

Důležitá role vitaminu D pokračuje i v dospělosti, kdy pomáhá udržet silné kosti a zuby a podporuje normální funkci imunitního systému. Obzvláště důležitý je vitamin D v těhotenství, protože podporuje imunitu nastávající maminky a přispívá ke správnému růstu a vývinu kostí miminka.

Vitamin D a střeva

Trávicí trakt hraje zásadní roli v obranyschopnosti našeho organismu, protože až 80 % imunitních buněk se nachází ve střevech.

Proto je jistě dobrý nápad udržovat střeva v pořádku, osídlená prospěšnými bakteriemi, a také zajistit dostatek vitaminu D, který pomůže podpořit normální imunitní funkce vás i celé vaší rodiny. Pobyt venku na čerstvém vzduchu, přiměřená tělesná aktivita a vyhýbání se stresu pomohou podpořit jak střeva, tak i celý imunitní systém. Velmi důkladně vědecky prozkoumaný probiotický kmen L. reuteri Protectis® pomáhá udržet správné složení střevní mikrobioty. V kombinaci s vitaminem D, který podporuje normální funkci imunitního systému, tvoří skvělý tým pro vaši celkovou tělesnou pohodu.

Jak funguje imunitní systém?

Imunitní systém je jedním z nejsložitějších systémů našeho těla a jeho úkolem je obrana organismu. Lze jej rozdělit na dva spolupracující celky, které jsou různými způsoby provázány.

Přečíst více