Akutní průjem u dospělých

Téměř každý dospělý měl někdy v životě průjem. Průjem je definován jako výskyt tří nebo více řídkých vodnatých stolic za den. Obtíže obvykle vymizí do několika dní.

Průjem může vznikat z mnoha příčin – nejčastěji se jedná o infekční onemocnění, může být ale i projevem potravinové alergie nebo nežádoucím účinkem při antibiotické nebo jiné léčbě. Tato porucha trávicího traktu často naruší bakteriální rovnováhu ve střevě. Průjem může být doprovázen horečkou a bolestmi břicha. Závažnost průjmu se liší případ od případu – čím závažnější, tím větší je riziko dehydratace. Dehydratace se u dospělých projevuje tmavou močí a méně častým močením (méně než jednou za tři až pět hodin).

Opatření při průjmu

Průjem většinou sám od sebe do několika dnů vymizí, nicméně můžete udělat několik věcí, které vám pomohou cítit se lépe.

Nejdůležitější je pít dostatek tekutin, abyste nahradili ztrátu vody, k níž při průjmu rychle dochází – nejlepší je voda nebo čaj. Ovocné šťávy a sycené nápoje nejsou v tomto případě vhodné. Probiotika BioGaia® přispívají k obnovení bakteriální rovnováhy v trávicím traktu.  

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více