Neškodné a škodlivé

Pokud onemocníme, někdy nezbývá nic jiného než užívat antibiotika. Antibiotika jsou v boji proti bakteriální infekci velmi efektivní, nicméně je dobré zvážit, zda je jejich užívání skutečně potřebné.

Antibiotika jsou vhodná jen k léčbě některých onemocnění, v žádném případě se nejedná o univerzální lék. Měla by být užívána jen po pečlivém uvážení lékaře a přesně podle jeho instrukcí. Při příliš častém užívání antibiotik si bakterie proti nim dokáží vypěstovat rezistenci – to znamená, že antibiotika pak proti nim již nezabírají. Kromě toho antibiotika mohou mít nepříjemné vedlejší účinky, protože naruší rovnováhu střevní mikrobioty.

Doplnění prospěšných bakterií

Antibiotika bohužel nepůsobí jen proti patogenům, které způsobují onemocnění, ale i proti prospěšným bakteriím ve střevě.

To pak umožňuje dalším patogenům, aby napadly náš organismus, což vede k nepříjemným projevům, jako je nadýmání, nevolnost, nechutenství, zvracení či průjem. Z tohoto důvodu se doporučuje při antibiotické léčbě doplňovat probiotika – ideálně s dvou až tříhodinovým odstupem od užití dávky antibiotik. Živé bakterie jako například L. reuteri Protectis® obsažené v přípravcích BioGaia® pomohou s obnovou narušené střevní mikrobioty.

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více