Běžné příčiny

Zácpa není u dospělých nic neobvyklého, přitom platí, že ženy jí trpí dvakrát častěji než muži. O zácpě hovoříme, pokud k vyprazdňování dochází pouze dvakrát týdně nebo ještě méně často. Přesnou příčinu zácpy je často obtížné určit, zde je několik možných důvodů, které ji mohou způsobovat.

Důležitou roli při zácpě má životní styl, tedy nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatečný příjem tekutin, podváha nebo nadváha či nedostatek pohybu. Také zvyklosti při vyprazdňování se mohou podílet na vzniku zácpy – to je například zadržování stolice nebo nedostatek soukromí na vykonání potřeby. Také některé léky mohou způsobovat zácpu, stejně jako určité psychologické aspekty, např. stres, úzkost nebo vybočení z běžného denního režimu.

Tipy proti zácpě

Proti zácpě existuje několik základních doporučení.

Jedním z hlavních je navýšení příjmu vlákniny, to znamená jíst více ovoce, zeleniny a cereálií. Také je dobré zvýšit přísun tekutin a zařadit pravidelný pohyb, například chůzi nebo jogging. Zácpa má také vliv na složení střevní mikrobioty. Z tohoto důvodu může být prospěšné obohacení jídelníčku o probiotika.

Antibiotika

Antibiotika jsou velice účinné léky, ale mohou mít nežádoucí účinky na trávicí trakt. Proto je důležité, trávení během antibiotické léčby podpořit.

Přečíst více

Zácpa

Zácpa je jednou z nejběžnějších zdravotních obtíží. Zde jsou naše tipy, co dělat, když trávení nefunguje tak, jak má.

Přečíst více

Průjem

Průjem je sice běžná, ale značně nepříjemná záležitost. Důležitou součástí domácí léčby průjmu by měla být péče o střevní mikrobiotu.

Přečíst více