Vývoj silného imunitního systému

Miminka se rodí s nezralým imunitním systémem. Ten se totiž vytváří až po narození, v průběhu prvních tří let života. Tehdy vzniká základ pro zdraví dítěte v dalším životě. V této fázi se dětský organismus učí bránit proti nepřátelským bakteriím, aniž by přitom poškodil sám sebe přemrštěnými reakcemi.

Nenarozené miminko získává protilátky přes placentu asi od poloviny těhotenství. Během přirozeného porodu se na miminko z porodních cest přenese první dávka bakterií. K další bakteriální kolonizaci, která je klíčová pro založení zdravé mikrobioty, dochází prostřednictvím mateřského mléka a přirozeným kontaktem s maminkou. Poté už musí imunita začít fungovat samostatně a produkovat protilátky. Většina buněk imunitního systému se nachází ve střevě, a proto je důležité se o trávicí systém náležitě starat. 

Užívání přípravku s obsahem živých bakterií L. reuteri Protectis® v této fázi života přispívá k vývoji silného imunitního systému. 

Tipy pro podporu imunitního systému

Kontakt s bateriemi je pro vývoj tzv. imunologické paměti (schopnost rozeznat a reagovat na patogeny) zcela zásadní.

Pokud dítě přichází do styku i s nečistotami a nepohybuje se ve sterilním prostředí, jeho imunologická paměť se trénuje a imunitní systém sílí.  Proto není na závadu, když si miminka a batolata strkají ruce do pusinky. Zdravá výživa, bohatá na vitamíny a minerály a dostatek spánku také imunitu posilují, stejně jako pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek vitaminu D.

Vitamin D

Vitamin D je důležitý v každém věku, zvláště pak u kojenců a batolat, která velmi rychle rostou. Vitamin D je nepostradatelný pro zdravý růst, silné kosti a odolný imunitní systém. 

Kromě pravidelného pobytu venku je pro silnou imunitu připravenou k boji dobré doplňovat dětskou střevní mikrobiotu probiotiky pro děti BioGaia® s obsahem L. reuteri Protectis® obohacenými o vitamin D3.

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více