Užívat s obezřetností

V případě, že dítě onemocní bakteriální infekcí, předepisuje lékař zpravidla antibiotika. Pro tento typ infekcí jsou antibiotika základním léčivem, nicméně i tak je třeba při jejich užívání opatrnosti, a to zejména u dětí a mladistvých.

Při podávání antibiotik dítěti vždy postupujte podle instrukcí uvedených v příbalovém letáku. A seznamte se s možnými nežádoucí účinky. Antibiotika by měla být dětem a dospívajícím podávána jen v opravdu nezbytných případech. Příliš časté užívání antibiotik negativně ovlivňuje přirozenou střevní mikrobiotu, navíc může dojít ke vzniku rezistence – to znamená, že antibiotika přestanou proti bakteriím způsobujícím infekci fungovat.

Vliv na trávení

Antibiotika jsou velmi dobrá v tom, k čemu jsou určena – ničí škodlivé bakterie anebo zabraňují jejich dalšímu množení, aby se s nimi tělo dokázalo vypořádat samo.

Bohužel ale působí i proti prospěšným bakteriím, což narušuje rovnováhu v trávicím traktu. Výsledkem mohou být průjmy, bolesti břicha, nevolnost a zvracení.  V případě, že dítě musí antibiotika užívat, je vhodné doplňovat v průběhu léčby mléčné bakterie.

Doplňky stravy, např. chutné tablety od značky BioGaia®, přispívají ke zvýšení poměru prospěšných bakterií ve střevě a pomáhají udržet mikrobiální rovnováhu při antibiotické léčbě.

Antibiotika

Když dítě onemocnění, je někdy nevyhnutelné, aby lékař nasadil antibiotika. Příliš časté užívání antibiotik může ale narušit zdraví trávicího ústrojí.

Přečíst více

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více