Užívat s obezřetností

V případě, že dítě onemocní bakteriální infekcí, předepisuje lékař zpravidla antibiotika. Pro tento typ infekcí jsou antibiotika základním léčivem, nicméně i tak je třeba při jejich užívání opatrnosti, a to zejména u dětí a mladistvých.

Při podávání antibiotik dítěti vždy postupujte podle instrukcí uvedených v příbalovém letáku. A seznamte se s možnými nežádoucí účinky. Antibiotika by měla být dětem a dospívajícím podávána jen v opravdu nezbytných případech. Příliš časté užívání antibiotik negativně ovlivňuje přirozenou střevní mikrobiotu, navíc může dojít ke vzniku rezistence – to znamená, že antibiotika přestanou proti bakteriím způsobujícím infekci fungovat.

Vliv na trávení

Antibiotika jsou velmi dobrá v tom, k čemu jsou určena – ničí škodlivé bakterie anebo zabraňují jejich dalšímu množení, aby se s nimi tělo dokázalo vypořádat samo.

Bohužel ale působí i proti prospěšným bakteriím, což narušuje rovnováhu v trávicím traktu. Výsledkem mohou být průjmy, bolesti břicha, nevolnost a zvracení.  V případě, že dítě musí antibiotika užívat, je vhodné doplňovat v průběhu léčby mléčné bakterie.

Doplňky stravy, např. chutné tablety od značky BioGaia®, přispívají ke zvýšení poměru prospěšných bakterií ve střevě a pomáhají udržet mikrobiální rovnováhu při antibiotické léčbě.

Průjem

Jakmile děti nastoupí do školky nebo jiného kolektivního zařízení, není nic neobvyklého, že se nakazí průjmovým onemocněním. Zde jsou naše tipy, jak v domácím prostředí pečovat o dítě s průjmem.

Přečíst více