Co je to kojenecká kolika?

Kojeneckou kolikou v prvních měsících života trpí téměř každé třetí miminko. Zatímco ohledně příčin stále nemají ani odborníci zcela jasno, o důsledcích není pochyb – když miminko pláče a nedá se utišit, pro rodiče to znamená velký stres.

I když jsou kojenecké koliky tak časté, neexistuje téměř žádný lék, který by spolehlivě zajistil úlevu od jejich příznaků. Stále však přibývá vědeckých studií, které naznačují, že miminka s kojeneckými kolikami mají jiné složení střevní mikrobioty než miminka, která kolikami netrpí. Mikrobiota miminek s kolikami mívá nevyvážený poměr prospěšných a škodlivých bakterií. Probiotika jako L. reuteri Protectis® mohou přispět k navýšení počtu prospěšných bakterií ve střevě. Projevy koliky bývají nejhorší mezi 6. a 8. týdnem života, ale začít doplňovat střevní mikrobiotu je vhodné již dříve.

Kdy miminka trpí kolikami?

Základní kritériem pro určení diagnózy je u kojenecké koliky věk. Ve většině případů se kolika týká miminek mladších než 4 měsíce. Druhým kritériem je neztišitelný pláč, který trvá i několik hodin denně, opakovaně, bez zjevné příčiny a z plného zdraví. Pláči nelze nijak předejít, ani jej utišit.

O kolice hovoříme, pokud neztišitelný pláč trvá alespoň tři hodiny denně, tři dny v týdnu, alespoň jeden týden a miminko je jinak zcela zdravé. Miminka při kolice pláčou (nebo spíše křičí) tak intenzivně, že jsou rudá v obličeji, mají zaťaté pěstičky a přitahují nožičky k bříšku. Náš dotazník vám pomůže určit, zda vaše miminko trpí kolikou či nikoliv. Mějte ovšem na paměti, že se jedná pouze o orientační posouzení, hlavní slovo má samozřejmě váš dětský lékař.

<

Kojenecká kolika – dotazník

Kolika je běžný a pro rodiče většinou frustrující stav, kdy mají děti období častého, nesnesitelného pláče. Objevuje se u 10-35 % novorozenců ve věku od 1 do 5 měsíců. Tento jednoduchý dotazník vám pomůže zjistit, jak vysoká je pravděpodobnost, že obtíže vašeho miminka jsou projevem kojenecké koliky.

Poznámka: Dovolujeme si vás upozornit, že přestože je tento dotazník založen na důkladném a ověřeném výzkumu a pozorování, nelze jej považovat za náhradu odborného lékařského posudku.


Odpovězte na otázky a na konci se zobrazí výsledek dotazníku.

Jaké jsou příčiny kojeneckých kolik?

Odpověď je jednoduchá, ale ne zcela uspokojivá: nikdo přesně neví. I přes desetiletí vědeckého bádání nebyly příčiny kojeneckých kolik zcela objasněny.

Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o kombinaci více faktorů – tělesných, psychických a sociálních. V posledních letech vědci stále častěji poukazují na možnou spojitost mezi kolikami a složením střevní mikrobioty. Klinické studie potvrzují, že miminka s kolikami mají ve střevě nižší podíl laktobacilů (prospěšné bakterie) a vyšší podíl škodlivých bakterií (zejména koliformních). Tato nerovnováha může vést k celé řadě problémů včetně kojeneckých kolik. Když miminko pláče, je důležité nenechat ho o samotě. Měli byste vyzkoušet všechny doporučované metody ke zklidnění miminka – chování, houpání, úlevové polohy (např. „tygřík“, kdy miminko leží na bříšku na vašem předloktí), bílý šum nebo těsné zavinutí do zavinovačky.

Co byste měli vědět o kolice

Příznaky kojenecké koliky bývají pro novopečené rodiče velmi frustrující. Zde jsou důležité informace, které byste měli o kolice vědět.

  • Miminko s kolikou není nemocné.

  • Kolika nemá jasné příčiny – jinou příčinu obtíží by měl vyloučit dětský lékař.

  • Pláč se obvykle vyskytuje spíše ve večerních hodinách, ale není to pravidlem.
  • Problémy s kojeneckými kolikami jsou nejhorší mezi 6. a 8. týdnem věku.

  • Koliky obvykle samy spontánně vymizí kolem 4. měsíce věku.
  • Odborné studie uvádějí, že miminka s kolikami mají nižší podíl prospěšných bakterií ve střevě.

 

Péče o miminko s kolikou

Ze všeho nejdůležitější je, abyste se nejdříve ujistili, že miminko nemá k pláči nějaký jiný, běžný důvod, tj. zda není hladové, nepotřebuje přebalit nebo nemá horečku. Zde je několik zlatých pravidel, která mohou obtíže s kolikami zmírnit:

  • Dbejte na správnou techniku kojení, aby miminko při krmení nepolykalo vzduch. Také miminko nepřekrmujte.

  • Kojící maminky by se měly raději vyhýbat potravinám, které způsobují nadýmání, např. luštěninám nebo košťálové zelenině. Pokud je miminko krmeno z lahvičky, vyberte pro něj speciální kojeneckou výživu pro citlivá miminka, která podpoří rovnováhu jeho střevní mikrobioty.

5x

Příběh o pěti kapkách

Všichni víme, že je dost obtížné přimět miminko, aby něco spolklo – někdy se mu nechce ani do jídla. Kapky BioGaia® jsou naštěstí zcela bez příchuti a lze je podávat na lžičce nebo vmíchat do mléka či vody. Jen pět kapek stačí k dodání doporučené dávky 100 milionů živých bakterií L. reuteri – a to je docela velká armáda malých kamarádů v tak malém množství!

Produkty pro kojence a batolata

Trávicí systém & Imunita

Bakterie žijí na kůži, na sliznicích v ústech a v nose, ale největší množství jich najdeme ve střevech. Je tedy jasné, že naše střeva jsou důležitá i pro náš imunitní systém.

Přečíst více

Průjem

Průjem se může objevit zcela náhle a bez varování. U kojenců a malých dětí existuje velké riziko dehydratace (odvodnění organismu), proto je důležité vědět, jak při průjmu správně postupovat.

Přečíst více