Náš hrdinný společník pro každý den

V běžném životě se každý den dostáváme do kontaktu s četnými patogeny, které se vyskytují v našem okolí. Díky vysoce inteligentnímu obrannému systému je pro nás většina z nich neškodná.

Imunitní systém tvořený celou řadou obranných mechanismů je neustále v akci. Pracuje v ústraní, aniž bychom o tom věděli, a udržuje nás v bezpečí. Jeho základ je utvořen již během prvních 1000 dní života, ale i později, v průběhu dospívání a dospělosti se dále učí a čerpá informace ze všech událostí, jimž musíme čelit.

Imunitní systém v těhotenství

Během těhotenství je ženské tělo v neustálém stavu pohotovosti a změn, stejně jako její imunitní systém. Již od početí miminka musí imunita nastávající maminky řešit dva protichůdné impulsy.

Zatímco těhotná žena v sobě nosí „cizí bytost“, je imunitní systém povinen tohoto malého „vetřelce“ chránit. To pro imunitní systém znamená velké vypětí, protože vybalancovat takovéto dva protichůdné úkoly není nic jednoduchého. Studie prokázaly, že matka předává protilátky již nenarozenému miminku v průběhu těhotenství. Proto je velmi důležité, aby se dobře starala o svoji imunitu. Nastávající maminky by měly omezit stres a jíst vyváženou a pestrou stravu – a to jak ve svém zájmu, tak v zájmu miminka.

Jak můžeme podpořit imunitu?

Imunitní systém je ovlivňován celou řadou faktorů. Klíčovou roli obvykle hraje náš životní styl.

Stres, nedostatek spánku, příliš namáhavé sportování a nevyvážená strava mohou negativně ovlivnit imunitní systém. Také užívání antibiotik imunitě nesvědčí, protože tyto léky nedokážou rozlišovat mezi patogeny (původci onemocnění) a prospěšnými bakteriemi střevní mikrobioty a ničí je bez rozdílu obojí. Užíváte-li antibiotika, je dobré doplnit prospěšné bakterie například prostřednictvím doplňku stravy s obsahem bakterií mléčného kvašení, jako je např. L. reuteri Protectis®.

Mění se imunitní systém s věkem?

Stárnutí je proces, který nemůžeme zastavit a který ovlivňuje i náš imunitní systém. S přibývajícími léty dochází ke změnám v kůži, naší klíčové ochranné bariéře. Také se zpomaluje funkce našich orgánů i buněčné funkce.

Jelikož proces stárnutí ovlivňuje celé tělo, má vliv i na imunitu a snižuje její účinnost. To znamená, že imunita starších lidí se již nedokáže s cizorodými buňkami vypořádat tak efektivně jako dřív. Proto je u starších lidí tak důležitá podpora imunitního systému. Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu lze doporučit užívání probiotického doplňku stravy BioGia® Protectis® tablety s vitaminem D, který pomůže podpořit střevní mikrobiotu a který díky obsaženému vitaminu D přispívá k normální funkci imunity a navíc pomáhá udržet kosti v normálním stavu.

Jak podpořit imunitu?

Přestože základ imunitního systému je položen v dětství, i jako dospělí můžeme udělat spoustu věcí pro jeho podporu, abychom se cítili dobře a zdrávi.

10 TIPŮ PRO IMUNITNÍ SYSTÉM:

  • Starejte se o svá střeva.
  • Dbejte na dostatek pohybu.
  • Choďte ven na čerstvý vzduch.
  • Jezte pestrou a vyváženou stravu a denně vypijte alespoň 2 l tekutin (nejlepší je voda).
  • Omezte stres.
  • Naučte se myslet pozitivně a hodně se smějte!
  • Dostatečně spěte.
  • Sprchujte se střídavě horkou a studenou vodou.
  • Snižte riziko infekce (např. důslednou hygienou rukou)
  • Užívejte si slunce, ale dbejte na to, abyste se nespálili.

Tip:

Vitamin D je jedním ze základních stavební prvků pro naši imunitu. Tvoří se v kůži vystavené slunečnímu záření. Dostatečnou dávku slunce zajistí například procházka během pauzy na oběd – v tuto denní dobu je intenzita slunečního záření největší! Vitamin D můžete doplnit také pomocí probiotických tablet BioGaia® Protectis® s vitaminem D.

Těhotenství

Pro každou ženu je okamžik, kdy se podívá na pozitivní výsledek těhotenského testu, nezapomenutelný. V tu chvíli se jí změní celý život, protože mateřské pouto vzniká již v této chvíli.

Přečíst více

Jak funguje imunitní systém?

Imunitní systém je jedním z nejsložitějších systémů našeho těla a jeho úkolem je obrana organismu. Lze jej rozdělit na dva spolupracující celky, které jsou různými způsoby provázány.

Přečíst více