„Bolí mě břicho, mami. ”

„Bolí mě bříško, mami.”  To je věta, kterou si bohužel občas vyslechne většina rodičů. Bolesti břicha jsou u dětí a teenagerů čas od času normální, ale až 38 % z nich bolesti trápí každý týden! Tyto opakované bolesti, které nemají souvislost s jiným onemocněním, označujeme jako funkční bolesti břicha.

Bolesti jsou obvykle lokalizovány do okolí pupíku, často ovšem nelze předvídat, v jaké místě se projeví, ani kdy se projeví. Bolesti břicha nastupují buď postupně, anebo náhle. Děti jsou jinak zdravé, spokojené, ale pokud se bolesti břicha vracejí, mohou si začít připadat nemocné a jsou pak často smutné nebo unavené. Bolesti břicha mohou začít zasahovat i do jiných oblastí života, jako je škola, spánek, společenský a rodinný život. V tomto případě je třeba poradit se s lékařem. 

Příčiny funkčních bolestí břicha

Přesnou příčinu funkčních bolestí břicha není možné určit, pravděpodobně se jedná o kombinaci genetických, fyziologických a psychologických faktorů. Obtíže bývají nejintenzivnější mezi 5. a 7. rokem života, když děti nastupují do školy, anebo mezi 8. a 12. rokem.

Odhaduje se, že asi 10–20 % školáků trpí určitými funkčními poruchami trávení. Bolesti břicha se vyskytují častěji u děvčat než u chlapců.

Souvislost mezi duševním zdravím a trávením je jedním z nejaktuálnějších témat světového vědeckého výzkumu. V dětství se odehrává mnoho zásadních změn, které mohou být příčinou emocionálního napětí. Je proto zcela logické, že psychologické faktory, jako je stres nebo úzkost, mohou ovlivňovat i bolesti břicha. Dalším možným faktorem opakovaných bolestí břicha může být narušení motility (pohyblivosti) trávicího traktu.

Co dělat, když děti bolí břicho?

Bolesti břicha mohou mít vliv na mnoho stránek života dětí, a proto je důležité těm, které jimi opakovaně trpí, pomoci a zajistit jim podporu.

Je velmi důležité, aby rodiče dítěti v takové situaci vyjádřili podporu, a nedávali přitom příliš najevo úzkost a obavy. Pak je také vhodné vypozorovat spouštěče obtíží – zda nevznikají po konzumaci určitého jídla nebo nemají souvislost s nějakou situací či prostředím. Dále je třeba sledovat, jak funguje vyprazdňování – zda dítě netrpí zácpou, nebo naopak průjmy. Kromě toho je doporučováno podávání probiotik, která podpoří rovnováhu střevní mikrobioty a doplní prospěšné bakterie (laktobacily). L. reuteri Protectis® může přispět k posílení střevní mikrobioty dětí s funkčními bolestmi břicha.

Antibiotika

Když dítě onemocnění, je někdy nevyhnutelné, aby lékař nasadil antibiotika. Příliš časté užívání antibiotik může ale narušit zdraví trávicího ústrojí.

Přečíst více

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více