Co způsobuje zácpu?

Mnoho dětí a dospívajících má potíže se zácpou. Ve většině případů nesouvisí zácpa s žádným orgánovým onemocněním, a v tom případě hovoříme o funkční zácpě.

U dětí a dospívajících je zácpa velmi často způsobena malým podílem vlákniny ve stravě, nedostatečným množství tekutin anebo může vznikat jako nežádoucí účinek některých léků. Kromě toho je známo, že stav trávicího systému a střevní mikrobioty souvisí také s psychikou – a ta může v dětství a dospívání výrazně kolísat.  Příčinou zácpy může tedy být např. emoční vypětí, změna prostředí, cestování nebo špatná nálada. 

Příznaky zácpy

Většině z nás není moc příjemné hovořit o vyprazdňování. Pro děti a teenagery je komunikace o podobných problém ještě obtížnější.

Proto je důležité, aby si rodiče kromě základních příznaků (tedy dvě a méně stolic za týden) všímali i dalších příznaků zácpy. K těm patří nafouklé břicho, bolesti břicha, neochota až odmítání vykonat potřebu, stopy stolice na prádle (známka toho, že stolice je zadržována v konečníku) nebo bolestivé vyprazdňování.

Opatření proti zácpě

Má-li dítě zácpu, je základním opatřením úprava jídelníčku. Je vhodné zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny).

Dále je třeba zvýšit příjem tekutin, ideálně čisté vody, a dbát na dostatek fyzické aktivity. Zácpa často souvisí také s nerovnováhou střevní mikrobioty. Proto je dobré doplňovat stravu o bakterie mléčného kvašení. Probiotika BioGaia® s probiotickým kmenem L. reuteri Protectis® pomáhají doplňovat mikrobiotu trávicího traktu.

Antibiotika

Když dítě onemocnění, je někdy nevyhnutelné, aby lékař nasadil antibiotika. Příliš časté užívání antibiotik může ale narušit zdraví trávicího ústrojí.

Přečíst více

Průjem

Jakmile děti nastoupí do školky nebo jiného kolektivního zařízení, není nic neobvyklého, že se nakazí průjmovým onemocněním. Zde jsou naše tipy, jak v domácím prostředí pečovat o dítě s průjmem.

Přečíst více