Co způsobuje zácpu?

Mnoho dětí a dospívajících má potíže se zácpou. Ve většině případů nesouvisí zácpa s žádným orgánovým onemocněním, a v tom případě hovoříme o funkční zácpě.

U dětí a dospívajících je zácpa velmi často způsobena malým podílem vlákniny ve stravě, nedostatečným množství tekutin anebo může vznikat jako nežádoucí účinek některých léků. Kromě toho je známo, že stav trávicího systému a střevní mikrobioty souvisí také s psychikou – a ta může v dětství a dospívání výrazně kolísat.  Příčinou zácpy může tedy být např. emoční vypětí, změna prostředí, cestování nebo špatná nálada. 

Příznaky zácpy

Většině z nás není moc příjemné hovořit o vyprazdňování. Pro děti a teenagery je komunikace o podobných problém ještě obtížnější.

Proto je důležité, aby si rodiče kromě základních příznaků (tedy dvě a méně stolic za týden) všímali i dalších příznaků zácpy. K těm patří nafouklé břicho, bolesti břicha, neochota až odmítání vykonat potřebu, stopy stolice na prádle (známka toho, že stolice je zadržována v konečníku) nebo bolestivé vyprazdňování.

Opatření proti zácpě

Má-li dítě zácpu, je základním opatřením úprava jídelníčku. Je vhodné zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny).

Dále je třeba zvýšit příjem tekutin, ideálně čisté vody, a dbát na dostatek fyzické aktivity. Zácpa často souvisí také s nerovnováhou střevní mikrobioty. Proto je dobré doplňovat stravu o bakterie mléčného kvašení. Probiotika BioGaia® s probiotickým kmenem L. reuteri Protectis® pomáhají doplňovat mikrobiotu trávicího traktu.

Antibiotika bez obav

Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky. Kromě léčivého účinku mohou mít antibiotika také nepříznivé efekty na vaše tělo, zejména pak na střeva. Zde je několik informací, které byste o antibioticích měli znát, a několik způsobů, jak můžete během léčby své tělo podpořit.

Přečíst více

Imunitní systém – efektivní ochrana 24 hodin 7 dní v týdnu

V našem těle funguje složitý systém, který nás chrání před škodlivými cizorodými látkami, patogeny a antigeny (viry, bakterie, škodliviny), s nimiž každý den přicházíme do styku. Poskytuje nám nepřetržitou ochranu bez ohledu na to, co právě děláme nebo kde jsme - 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Tento obranný a monitorovací systém označujeme termínem imunita nebo imunitní systém.

Přečíst více

Zpátky do školy – jak přežít a úspěšně absolvovat nový školní rok

Září pro mnohé z nás splývá s návratem dětí do školy. I když může komplikovat náš již tak nabitý program, skýtá začátek školního roku zároveň skvělou příležitost zavést nové rutiny, které pomohou zmírňovat každodenní stres rodinného života. Opětovné nastavení ranního vstávání, mimoškolních aktivit a domácích úkolů po dlouhém, líném létě plném nicnedělání, může být skutečně náročné pro všechny členy rodiny. Ale nový školní rok je také fantastickou příležitostí k vytvoření nových každodenních návyků, které udrží šťastné nejen vaše děti, ale také vás! Níže přinášíme několik osvědčených tipů pro návrat do školy, které vám pomohou si na nový rytmus zvyknout.

Přečíst více