Jaké jsou příčiny průjmu?

Průjem je definován jako výskyt více než tří řídkých či vodnatých stolic denně. Průjem je jedním z nejběžnějších dětských zdravotních problémů na celém světě.

Nejběžnějšími příčinami průjmu u dětí jsou buď patogenní mikroorganismy (infekční průjem), dietní chyba nebo antibiotická léčba. Všechny tyto příčiny mají za následek narušení střevní mikrobioty. Průjem může být doprovázen i jinými příznaky, jako je zvracení, horečka, nechutenství a dehydratace. Děti jsou při průjmu velmi náchylné k dehydrataci, proto je důležité rozpoznat včas její příznaky, což je méně časté močení a malátnost. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud průjem trvá déle než 3 dny, ve stolici je přítomna krev nebo dítě vykazuje známky dehydratace. 

U dětí je při průjmu doporučováno doplňovat probiotika (laktobacily) k posílení střevní mikrobioty. Kapky nebo tablety BioGaia® s prospěšným probiotickým kmenem L. reuteri Protectis® přispívají k udržení přirozené mikrobiální rovnováhy ve střevě.

Domácí péče při průjmu

Ve většině případů akutní průjem, zejména virového původu, odezní sám od sebe. Zde je několik rad, jak zmírnit příznaky a uspíšit uzdravení u dětí a dospívajících.

Ze všeho nejdůležitější je zajistit dostatečný příjem tekutin (ovocné džusy a sycené nápoje nejsou vhodné), abyste doplnili ztráty vody, které jsou při průjmu běžné. Vhodné je doplňovat probiotické bakterie k zachování střevní mikrobioty. Světová zdravotnická organizace a UNICEF doporučují k rehydrataci doplňovat také zinek. 

V těchto případech se doporučuje doplňovat střevní mikrobiotu vhodným probiotickým přípravkem, například v podobě kapek či tablet BioGaia®, které obsahují patentovaný probiotický kmen L. reuteri Protectis®

Antibiotika

Když dítě onemocnění, je někdy nevyhnutelné, aby lékař nasadil antibiotika. Příliš časté užívání antibiotik může ale narušit zdraví trávicího ústrojí.

Přečíst více