Zdraví začíná ve střevě

K životu člověk potřebuje jídlo a vzduch. Trávicí systém z potravin získává všechny potřebné živiny, což není úplně jednoduchý úkol. Ve střevě neustále probíhá boj mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. 

Pokud škodlivé bakterie začnou početně převažovat nad těmi prospěšnými, vznikne v trávicím systému nerovnováha.  Tento stav označujeme jako dysbiózu. Mikrobiální dysbióza může způsobovat různé trávicí obtíže, jako je průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha nebo syndrom zvýšené propustnost střev. Problémy se mohou projevit i mimo trávicí systém. Nové vědecké poznatky naznačují, že nevyvážená střevní mikrobiota může souviset například s diabetem, obezitou nebo nemocemi srdce a cév. 

Imunitní systém – jednotka rychlého nasazení

Lidé v moderním světě si nyní začali dobře uvědomovat, že pro náš imunitní systém je naprosto klíčový zdravý životní styl. Důležitou součástí skládačky je jídlo a jeho trávení. Až 80 % buněk imunitního systému se nachází v našem trávicím traktu. Potraviny nám dodávají potřebné látky, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

Dobrým příkladem takové látky je vitamin D. Přírodní zdroje vitaminu D jsou ryby, rybí tuk nebo vaječné žloutky. Kromě toho si naše tělo umí vytvořit vitamín D ze slunečního záření.  V závislosti na stravovacích návycích a na ročním období je ale někdy potřebná suplementace vitaminu D. Užívání mléčných bakterií s vitaminem D v doplňcích stravy, jako je BioGaia® Protectis® probiotické kapky s vitaminem D, je chytrá kombinace , jak si udržovat vyváženou střevní mikrobiotu a zároveň i dodávat organismu vitamin D.

Trávicí systém & Imunita

Bakterie žijí na kůži, na sliznicích v ústech a v nose, ale největší množství jich najdeme ve střevech. Je tedy jasné, že naše střeva jsou důležitá i pro náš imunitní systém.

Přečíst více

Průjem

Průjem se může objevit zcela náhle a bez varování. U kojenců a malých dětí existuje velké riziko dehydratace (odvodnění organismu), proto je důležité vědět, jak při průjmu správně postupovat.

Přečíst více

Co jsou probiotika

„Probiotikum“ znamená „pro život“. Tímto termínem označujeme speciální kategorii prospěšných živých mikroorganismů. Přečtěte si o těchto droboučkých pomocníčcích více.

Přečíst více