<

Klidné cestování s probiotiky: Udržujte svou střevní mikrobiotu v pohodě

Sezóna cestování se blíží, a přestože by mělo jít o jednu z těch nejlepších částí roku, často ji doprovází stres a někdy i zažívací potíže. Cestovatelský průjem patří mezi nejčastější zažívací komplikace na cestách. Naštěstí existuje několik tipů, jak se i na tento nepříjemný aspekt cestování připravit. Pojďme si je představit.

Užitečné mikroorganismy

Než se pustíme do konkrétních tipů, je nutné porozumět roli bakterií a dalších mikroorganismů obývajících náš gastrointestinální trakt.

Aby naše tělo fungovalo správně, potřebuje podporu, kterou mu poskytuje až několik miliard mikroorganismů. Některé z těchto mikroorganismů žijí na kůži, většina však sídlí uvnitř organismu, přičemž jejich nejvýznamnější podíl se nachází ve střevech. Tam vytvářejí střevní mikrobiotu. U zdravého člověka se střevní mikrobiota skládá z prospěšných, ale i škodlivých mikroorganismů, které spolu koexistují. Tento stav nazýváme rovnováha střevní mikrobioty.

Střevní mikrobiota je nezbytná nejen pro správné trávení, ale také pro vaše celkové zdraví nebo funkci imunitního systému. Její rovnováha je tak nezbytná.

Bohužel, rovnováha střevní mikrobioty může být snadno narušena stresem, různými dietami, antibiotiky nebo infekčními chorobami, které mají dopad na normální soužití mikroorganismů.

Škodliví mikrobi číhající na cestách

Při cestování jsme vystaveni mnoha škodlivým bakteriím a virům. Čím dále od domova jedeme, tím méně jsme na místní patogeny zvyklí. Tyto neznámé bakterie, se kterými se setkáváme, vám mohou způsobit žaludeční potíže nebo obávaný cestovatelský průjem.

Ten může začít náhle již během dovolené nebo po ní a příznaky se obvykle začnou samy zlepšovat během 2 až 3 dnů od propuknutí. Mohou zahrnovat bolesti břicha, nadýmání, nevolnost, únavu, ztrátu chuti k jídlu, zvracení, horečku a dehydrataci. Zcela zásadní je tedy udržovat hydrataci organismu. Dobrým pomocníkem mohou být perorální rehydratační soli (tzv. ORS). Jakmile budete připraveni znovu přijímat pevnou stravu, začněte sacharidy s vysokým obsahem vlákniny.

Pečujte o složení své střevní mikroboty a doplňte ji prostřednictvím žvýkacích tablet BioGaia Protectis. Jejich hrdinský probiotický kmen, Limosilactobacillus reuteri Protectis, patří mezi nejvíce prozkoumané probiotické kmeny na trhu a může pomoci regenerovat střevní mikrobiotu narušenou během cestování. Pouhá jedna tableta denně vám dodá dávku 100 milionů živých bakterií Limosilactobacillus reuteri Protectis.

Podívejme se dále na tipy, které vám mohou pomoci pečovat o váš trávicí systém před cestou i během ní.

Vařte, loupejte, nebo nechejte!

Možná jste o těchto preventivních opatřeních už slyšeli a má to své opodstatnění. Jsou snadno zapamatovatelná a mohou být také velmi účinná. Jsou následující:

  • Ujistěte se, že všechny pokrmy, které jíte, jsou správně uvařené. Patří sem zejména maso, ryby, všechny druhy mořských plodů, vejce, a zelenina.
  • Vyberte si ovoce, které můžete oloupat – banány, pomeranče, mango a další.
  • K čištění zubů použijte převařenou vodu, nejlépe pak balenou vodu.
  • Případně pokrm rovnou odmítněte.

I když tyto jednoduché kroky zahrnují nejdůležitější body, doporučujeme je ještě rozšířit:

  • Doplňte svou střevní mikrobiotu o cenné bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis, probiotický kmen hrdinů v našich žvýkacích tabletách BioGaia Protectis použitelných u dětí i dospělých nebo dětských kapkách BioGaia Protectis pro vaše nejmenší.
  • Vždy se vyhýbejte kostkám ledu v nápojích. Toto pravidlo neplatí, pouze pokud jste si jisti, že nejsou vyrobeny z vody z vodovodu. Kostky ledu mohou také v tropických teplotách docela rychle tát, takže raději sledujte svého barmana.
  • Pijte pouze zcela uzavřenou balenou vodu a nápoje balené v láhvi nebo plechovce. Otevřete je sami a poslouchejte typické zasyčení.
  • Pravidelně si myjte ruce, případě použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu (např. dezinfekční gel)
  • Dávejte pozor, abyste omylem nespolkli vodu ze sprchy.

A jako bonusový tip nezapomeňte, že čím silnější bude vaše střevní mikrobiota před dovolenou, tím lépe. Přidejte produkty BioGaia Protectis do každodenního jídelníčku vaší rodiny alespoň 2 týdny před cestou.

Šťastnou cestu! 

posts_form