<

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

Proč je vůbec střevní mikrobiota tak důležitá?

V trávicím systému probíhá obrovské množství dějů nezbytných pro naše přežití – jejich součástí jsou mnohdy také mikroorganismy střevní mikrobioty (nejen bakterie, ale také viry či kvasinky). Bakterie tisíců různých druhů, prospěšných, škodlivých nebo potenciálně škodlivých, žijí ve vyvážené symbióze a tvoří komplexní střevní mikrobiotu.

Vyvážená a rozmanitá mikrobiota je jedním z faktorů působících na zdraví nejen střev, ale celého organismu, včetně imunitního systému.

Pod pojmem „zdraví střev“ si můžeme představit zdraví a funkčnost celého trávicího systému. Zahrnuje udržení vyvážené střevní mikrobioty, účinné vstřebávání živin a silnou střevní bariéru.

Kromě rozmanité střevní mikrobioty se ve střevech nachází až 80 % všech imunitních buněk, což z trávicího systému dělá také centrum imunitního systému. Střevní mikrobiota se patrně podílí na řízení intenzity imunitní odpovědi. To ale dokáže pouze tehdy, pokud jsou prospěšné a škodlivé mikroorganismy ve vzájemné rovnováze. Rovnováha střevní mikrobioty je tak důležitá pro celkové zdraví, trávení a imunitu.

Vývoj střevní mikrobioty u dětí

Když vaše dítě přijde na svět, jeho střevní mikrobiota a imunitní systém se teprve začínají utvářet. Prvních 1000 dní, počínaje dnem početí, je zásadních pro vytvoření robustní a zároveň rozmanité střevní mikroflóry a silného imunitního systému. Tato raná fáze připravuje půdu pro mikrobiotu v dospělosti a všechny pozitivní faktory, které s ní přicházejí.

K prvnímu mikrobiálnímu osídlení střev dochází během porodu, kdy se novorozenec v porodních cestách setkává s mikrobiotou matky. Střevní mikrobiota kojence pak dále dozrává spolu s ním. Děti narozené císařským řezem se však setkávají s jinou skladbou mikroorganismů a bylo prokázáno, že rozmanitost jejich střevní mikrobioty je posléze odlišná. Proto je důležitá podpora správného vývoje střevní mikrobioty u dětí narozených sekcí. Vhodným způsobem, jak k tomu přispět, je využít probiotika.

Na probiotickém kmeni záleží

Výběr probiotických produktů může být doslova ohromující, avšak všechna dostupná probiotika nemusejí mít stejnou schopnost trávicí trakt kolonizovat. Limosilactobacillus reuteri Protectis, náš hrdinský kmen, patří mezi klinicky nejprozkoumanější probiotické bakterie, zvláště ceněné pro schopnost kolonizace a přežití ve střevech. Více než 260 klinických studií prokázalo, že kmen hrdinů BioGaia je díky svému lidskému původu bez problému použitelný i u nejmenších dětí, což z něj činí oblíbenou volbu rodičů.

Dětské kapky BioGaia® Protectis® jsou bezpečné pro kojence od 1. dne po narození a lze je podávat na lžičce nebo přidávat do jídla či pití. Pouze 5 kapek denně dodá vašemu dítěti denní dávku minimálně 100 milionů živých bakterií Limosilactobacillus reuteri.

Dětské kapky BioGaia® Protectis® s vitamínem D navíc doplňují denní příjem vitamínu D, který je potřebný pro normální růst a vývoj kostí a přispívá k normální funkci imunitního systému u dětí. Kapky lze použít u novorozenců od druhého týdne po porodu.

Způsoby, jak podpořit zdraví střev vašeho dítěte

Vývoj střevní mikrobioty, imunity a celkové zdraví vašeho dítěte mohou pozitivně ovlivnit i další faktory. Zde jsou některé z nich:

 • Kojení
  Mateřské mléko je důležitým zdrojem prospěšných bakterií a živin pro vaše dítě. Jeho složení se v průběhu času mění tak, aby vyhovovalo nutričním potřebám vašeho dítěte.
 • Vyvážená strava
  Když začne vaše miminko přecházet na pevnou stravu, je vhodné mu poskytnou vyváženou skladbu jídelníčku složeného ze sezónního ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a bílkovin v podobě libového masa, aby byl dodržen dostatečný příjem živin a zajištěna normální funkce střev.
 • Dostatek pohybu
  Pohyb na čerstvém vzduchu a pobyt na slunci posilují imunitní systém a pomáhají odbourávat stres.
 • Dostatek spánku
  Dostatek spánku v noci a také přestávky během dne jsou pro vývoj dítěte nezbytné.

Je samozřejmé, že zdraví vašeho děťátka je vaší největší prioritou, nezapomínejte ale také na sebe. Nedostatek spánku, pohybu, nesprávná strava – v mateřství zcela běžné nedostatky, které ale mohou skončit narušením rovnováhy vaší střevní mikrobioty a souvisejícími problémy. Pečujte o svá střeva pomocí žvýkacích tablet BioGaia® Protectis® s vitaminem D. Obsahují živé bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis, které doplňují střevní mikrobiotu, a vitamín D, který přispívá ke správné funkci imunitního systému. A pamatujte, šťastné miminko potřebuje šťastnou maminku.

KDE KOUPIT PRODUKTY BIOGAIA

posts_form