<

Zpátky do školy – jak přežít a úspěšně absolvovat nový školní rok

Září pro mnohé z nás splývá s návratem dětí do školy. I když může komplikovat náš již tak nabitý program, skýtá začátek školního roku zároveň skvělou příležitost zavést nové rutiny, které pomohou zmírňovat každodenní stres rodinného života.

 

Opětovné nastavení ranního vstávání, mimoškolních aktivit a domácích úkolů po dlouhém, líném létě plném nicnedělání, může být skutečně náročné pro všechny členy rodiny. Ale nový školní rok je také fantastickou příležitostí k vytvoření nových každodenních návyků, které udrží šťastné nejen vaše děti, ale také vás! Níže přinášíme několik osvědčených tipů pro návrat do školy, které vám pomohou si na nový rytmus zvyknout.

 

Udělejte si pořádek!

Najděte si u sebe doma vhodné místo – ať už v kuchyni nebo třeba v předsíni – a vytvořte zde „rodinné velitelské centrum“, odkud můžete organizovat plány jednotlivým členům rodiny, umisťovat oznámení, účty, jídelníčky a cokoli jiného, co potřebujete sdílet s ostatními. Pokuste se tak vnést řád do rušného každodenního života.


Přidejte magnetickou tabuli se jmény dětí, na kterou jim můžete připnout plány a připomínky. Nainstalovat můžete také nabíjecí stanici pro mobilní telefony, tablety a chytré hodinky.

Pro každé z dětí vytvořte týdenní plán s domácími úkoly, odpoledními aktivitami, domácími pracemi a kontrolními seznamy věcí do školy a kroužků, které je potřeba si každý den zabalit. Pokud rozvrh laminujete, je snadné připsat i jednorázové události a poté je na konci týdne smazat.

Připravte si vše již večer

Vyhněte se hektickým školním ránům tím, že již večer předem připravíte vše, co je potřeba. Například oblečení pro děti i pro sebe, školní batohy, vybavení a oblečení na mimoškolní aktivity.

Večer si můžete připravit i snídani na další den:

  • ovesné vločky, chia pudinky a snídaňové smoothie lze připravit večer a uložit do lednice
  • zdravé ovesné palačinky lze připravit a ráno je dát do toastovače
  • pečené ovesné vločky lze připravit večer předem

Pro ta nejrušnější rána se zdravý snídaňový muffin rychle a snadno vloží do tašky a vychutnat si ho stihnete na cestě do školy nebo do práce.

Buďte připraveni na svačinové vábení

Rušné školní dny a odpolední aktivity vyžadují spoustu energie. A když hladina cukru v krvi klesne pod únosnou mez, může být lákavé sáhnout po rychlém řešení. Bohužel mnoho svačinek je plných cukru, je průmyslově zpracovaných a postrádajících vlákninu, bílkoviny a pomalé sacharidy, které vám a vašim dětem pomohou dodat energii až do večeře. Smoothies, jogurtové parfaits, domácí granola tyčinky, snídaňové muffiny, zelenina s hummusem, ovoce a sendviče s ořechovým nebo semínkovým máslem, to vše jsou skvělé svačinové alternativy, které si můžete užít, když vyzvednete děti ze školy.

Dbejte o své zdraví

Jakkoli opatrní jste, patrně neexistuje způsob, jak se zcela vyhnout všem patogenům a bakteriím, které se nám do života vrátí po nástupu dětí do školy. Přesto existuje spousta způsobů, jak podpořit svůj imunitní systém a pomoci tak celé rodině poskytnout potřebnou ochranu. Nezapomínejte proto trávit dostatek času v přírodě, dbejte na dostatek spánku, jezte zdravou vyváženou stravu se spoustou ovoce a zeleniny a nezanedbávejte ani svá střeva – dopřejte jim kvalitní probiotický doplňku stravy.

Přejeme vám šťastný a zdravý školní rok!

posts_form