<

Cestování (nejen) s kojencem

Po dlouhých měsících přísných opatření proti šíření pandemie Covid-19, kdy bylo umožněno cestovat pouze v rámci republiky, se opět plně otevřely možnosti cestování i za její hranice. Možná i vy právě plánujete rodinnou letní dovolenou v zahraničí, proto nám dovolte se s vámi podělit o několik rad a tipů, jak si přesun do cílové destinace a pobyt v ní co nejlépe užít.

Jak se na cestu připravit?

Cestování s dětmi, a to obzvlášť s těmi nejmenšími, může být pro celou rodinu značně náročnou, ba dokonce vyčerpávající zkušeností, proto je důležité obrnit se především trpělivostí. Vše potřebné si, pokud možno, zjistěte a připravte dopředu. Veškeré nutné doklady uložte tak, aby o nich minimálně všichni dospělí „účastníci zájezdu“ dobře věděli – např. do desek, přední kapsy příručního zavazadla a podobně. Pokud nedůvěřujete elektronickým zařízením, jízdenky, případně letenky si raději vytiskněte.

Hromadná doprava autobusem nebo letadlem

V případě, že cestujete hromadným dopravním prostředkem, plánujte příjezd na místo s dostatečnou rezervou – odjezd či odlet se nemusí, ale může zkomplikovat, a byli byste tak vystaveni zbytečnému stresu navíc. Například na letišti tak budete mít dostatek času na odbavení kočárku, přebalení miminka, či na jeho nakojení.

Zjistěte si také, jaké náležitosti bude vaše cesta mít s ohledem na věk dítěte. Například děti do dvou let cestují letadlem na klíně některého z rodičů a nemají tak automatický nárok na kabinové zavazadlo – pokud jste tak počítali s baťůžkem navíc, čeká vás, bohužel, patrně zklamání, jelikož si za něj budete muset připlatit vyšší tarif.

Autem nebo karavanem s dětmi

Mnoho rodin v poslední době raději volí cestování „po vlastní ose“, tedy autem či čím dál oblíbenějším obytným vozem. I v tomto případě si na cestu vyšetřete dostatek času, abyste mohli pravidelně stavět, ať už kvůli „fyziologické“ přestávce, tak také nutnému odpočinku, který by měl trvat nejméně 45 minut po každé 4,5 hodině jízdy. Dbejte také na správné tepelné uchovávání potravin, které s sebou převážíte.

Co zabalit s sebou?

Kromě plavek, rukávků, plyšáka a letního oblečení, si do zavazadla přibalte také cestovní lékárničku s přípravky, které užíváte pravidelně, ale také těmi, jež vám pomohou zvládnout náhlé nepříjemnosti. Hodit se vám můžou především přípravky na ošetření popálenin od sluníčka, dezinfekce, náplasti, léky na bolest a samozřejmě také probiotika, která miminku dáváte každý den. V případě dospělých probiotika podpoří přirozenou střevní mikrobiotu v období, které je pro ni velmi zatěžující: časové a prostorové přesuny, stres, změna stravy, režimu odpočinku a v neposlední řadě přemnožení bakterie Escherichia coli, která je za tzv. cestovatelský průjem také zodpovědná. Probiotika jako L. reuteri  (lidskému tělu vlastní probiotický kmen obsažený v doplňcích stravy BioGaia®) vám mohou pomoci zůstat na dovolené ve formě. Bude-li již před odjezdem užívat probiotika, doplníte svoji střevní mikrobiotu, a tak ji efektivně posílíte pro případný boj proti patogenům.

posts_form