<

O ústní dutinu pečujte od narození

O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste měli pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu. Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu.

Mléčné zuby jsou důležité

Mléčné nebo chcete-li první zoubky jsou stejně důležité jako stálý chrup. Pomáhají dětem kousat a mluvit, ale také „drží místo“ trvalým zubům. Pokud dítě kvůli zubnímu kazu přijde o mléčný zub, dochází často k narušení prostorového uspořádání v dásni, co vede ke špatnému vývoji a růstu trvalého zubu. Také může být negativně ovlivněn vývoj čelistních kostí, a proto je vhodné naučit dítě základům dentální hygieny již v útlém dětství.

Dudlík používejte uváženě

Na trhu je tolik roztomilých dudlíků, které můžete svému drobečkovi pořídit! Vy byste ale měli vybrat takový, který miminko zklidní, ale zároveň podpoří vývoj jeho zubů, čelistí a patra a zajistí optimální dýchání nosem. Vyberte dudlík se zploštělou savičkou, nikoliv kulatý (ve tvaru třešně). Dávat na dudlík cukr, med, džus nebo slazené nápoje může způsobit problémy se zubním kazem. A pamatujte: Zubní kaz je infekční a přenosná choroba. Takže příště až dítěti spadne dudlík na zem, rozhodně si ho nedávejte do úst, abyste ho očistili. Ve slinách jsou totiž přítomny bakterie, které způsobují zubní kaz, a ty byste mohli místo zamýšlené ochrany dítěti snadno předat. Správnou teplotu mléka v lahvičce určitě netestujte tím, že z ní ochutnáte, a ucpanou savičku také neuvolňujte tím, že si ji dáte do úst.

Prořezávání prvních zoubků

První zoubky se obvykle začínají prořezávat mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Miminko může mít zarudlé a oteklé dásně a všimnete si, že více slintá. Přitom jak se zoubky postupně objevují (nejdříve čtyři přední) jsou kojenci neklidní, podráždění, špatně spí, nemají chuť k jídlu a jsou plačtiví. Běžnými průvodními znaky prořezávání zoubků může být i průjem, vyrážka nebo zvýšená teplota. Pokud má vaše dítě horečku a průjem během prořezávání zoubků nebo pokud je velmi mrzuté a nespokojené i po něm, poraďte se s lékařem. K úlevě můžete miminku nabídnou kousátko nebo studenou mokrou žínku. Chlad pomáhá, takže kousátko můžete před použitím vložit do ledničky.

Jak se starat o dětské zoubky?

Po krmení miminku vždy zoubky otřete. V případě že zoubky ještě nemá, otřete dásně. Omotejte si navlhčenou žínku nebo plenku kolem ukazováčku a jemně namasírujte dásně. Proč? I mateřské mléko obsahuje velké množství cukru. Tímto způsobem ho odstraníte z dásní a zároveň miminko začnete seznamovat s pocity při čištění zubů.

První čištění zoubku je opravdu výjimečným okamžikem. O mléčné zoubky se starejte velmi pečlivě, protože mají tenkou sklovinu, a jsou proto náchylné k zubnímu kazu. Při výběru prvního zubního kartáčku věnujte pozornost typu vláken – měla by být měkká a jemná. Nejefektivnějším způsobem čištění jsou malé krouživé pohyby – jako kdybyste kreslili malá sluníčka. Dbejte na to, abyste vyčistili všechny plošky každého zubu. Kartáček s příliš tvrdými a nepoddajnými vlákny může u dítěte vyvolat nechuť k čištění. Pokud čištění zoubků dítě bolí, nenechá si to líbit. Pozitivní přístup k čištění je nesmírně důležitý – navíc může být kladný postoj dobrým základem pro celý život.

Zoubky dítěti čistěte dvakrát denně každý den (ráno a večer) měkkým dětským kartáčkem. U dětí do tří let používejte jen nepatrné množství zubní pasty, stačí kousek velký jako zrnko rýže. U dětí od 3 let stačí množství pasty s fluorem velké asi jako hrášek. Fluor chrání zuby a zvyšuje jejich odolnost vůči zubnímu kazu. Ujistěte se, že dítě po čištění pastu vyplivne.

Co dělat a co ne – několik tipů proti zubnímu kazu

  • Když má vaše dítě žízeň, nejlepší volbou je obyčejná voda. Voda by měla být součástí každodenního pitného režimu batolete a pít by ji mělo v průběhu celého dne. U dětí do 12 měsíců se doporučuje vodu z kohoutku převařit a vychladit.
  • Do lahvičky dítěti nedávejte slazenou vodu, ovocné džusy ani jiné slazené nápoje. Obecně nejsou ovocné a slazené nápoje vhodné pro děti mladší 12 měsíců. Mléko je vynikajícím zdrojem vápníku, který je důležitý pro silné a zdravé zuby. Děti do 12 měsíců by měly pít mateřské mléko nebo umělou kojeneckou výživu, děti od jednoho do dvou let již mohou pít plnotučné kravské mléko.
  • Nedávejte dítěti lahvičku do postýlky. Když miminko usne s lahvičkou, zbytky nápoje zůstávají v ústech a na zubech což může ovlivnit vznik zubního kazu
  • Čištění zoubků by měla být zábava. Většina dětí nemá čištění zubů v oblibě, vyberte proto opravdu měkký a hustý kartáček (zajišťuje efektivnější čištění a zoubky doslova hladí) a fluoridovanou zubní pastu vhodnou pro děti. Nestačí jen nastavit minutku a nechat děti čistit samy. Udělejte z čištění zoubků zábavnou chvilku! Pusťte k němu oblíbenou písničku a klidně si přitom zatancujte. Se zábavnými videi nebo speciální mobilní aplikací budou zoubky vyčištěné cobydup. Pokud z čištění uděláte příjemnou záležitost, posílíte pozitivní přístup dítěte k této užitečné proceduře.

Maličcí pomocníci – nový prostředek péče o zuby

Naučit se čistit si zuby je klíčové – někdy to ale nestačí. I když se snažíte sebevíc, někdy dítě prostě nespolupracuje. Děti navíc milují sladkosti a zobou celý den dobroty. Vyzkoušejte tedy něco extra - pastilky BioGaia® Prodentis® jsou skvělým doplňkem pravidelného čištění zubů. Obsahují cenné mléčné bakterie (probiotika), které doplňují ústní mikrobiotu. Mentolové pastilky BioGaia® Prodentis® jsou určeny pro děti od tří let. BioGaia® Prodentis® obsahuje kombinaci dvou probiotických kmenů přirozeného původu – L. reuteri DSM 17938 a L. reuteri ATCC PTA 5289. BioGaia® Prodentis® také obsahuje sukralózu místo cukru. Konzumace potravin, v nichž je cukr nahrazen sukralózou, přispívá k udržení mineralizace zubů. 1–2 pastilky každý den pomohou vašemu dítěti udržovat normální ústní mikrobiotu.

Více informací o důležitosti ústní mikrobioty najdete zde.

posts_form