<

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče. Je třeba zvládnout hudebku, trénink, návštěvy kamarádů, doučování…a seznam by mohl pokračovat téměř donekonečna. Rychlý životní styl může bohužel negativně ovlivnit stav trávení členů vaší rodiny, zvláště rané dětství je rozhodující pro vybudování zdravé střevní mikrobioty. V dnešním článku si projdeme některé nejběžnější trávicí obtíže a poradíme vám, jak se postarat o bezproblémové trávení celé rodiny.

Správné stravovací návyky začínají v rodině

Čím starší dítě, tím nepříjemnější pro něj může být komunikace ohledně vyprazdňování. Na druhou stranu ale také platí, že vyprazdňování - především barva a konzistence stolice - je klíčovým ukazatelem, zda je trávení v pořádku. Někdy si rodiče povšimnou, že dítě má problémy s vyprazdňováním nebo nechce na toaletu vůbec chodit. Pokud má dítě stolici méně než třikrát do týdne, stolice je tmavá a bobkovitá, pak je jeho trávení pomalé a se vší pravděpodobností se jedná o zácpu. Zácpa je běžná u malých dětí i dospívajících. Obvykle je příčinou nedostatečná hydratace, nevyvážená strava, stres nebo úzkost.

Na opačné straně spektra pak máme situace, kdy je trávení příliš rychlé, děti mají řídkou až vodnatou stolici, kterou je obtížné udržet. Pokud vaše děti tráví hodně času v kolektivu, dělí se o hračky apod., pak není nic složitého nakazit se infekčním průjmem. Ve většině případů si tělo s průjmem během pár dní samo poradí. Jestliže ale symptomy přetrvávají, navštivte lékaře.

Dalším problém, s nímž se rodiče u svých dětí často setkávají, jsou bolesti břicha, i když není přítomno žádné infekční onemocnění ani žádná známá orgánová příčina. I opakované, tzv. funkční bolesti břicha mohou souviset se stresem a nespokojeností dítěte. Během dětství a dospívání jsou děti vlastně neustále v nějaké přechodné fázi. Rostou, dospívají, mění se školy, kamarádi, učitelé i další lidé v jejich okolí. To všechno může u citlivějších dětí vyvolávat stres, který se projeví v podobě bolestí břicha.  V takových případech je nejdůležitější, aby si rodiče s dětmi promluvili o možných příčinách problému. Pokud budete vědět, co obtíže způsobuje, budete schopni dítěti lépe pomoci.

Vzhledem k tomu, že děti jsou celé dny obklopeny jinými dětmi, a tím pádem i velkým množstvím bakterií, je zcela normální, když občas chytí rýmu nebo  „střevní chřipku“.  Pokud vaše dítě stoná častěji, mohly by mu prospět určité změny v jídelníčku a stravovacích návycích. Však také vědecké studie prokázaly, že až 80 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech!

Co můžete udělat?

Držet dítě v izolaci asi není tím nejlepším řešením, stejně tak jako kontrolování každé jeho stolice. Zde jsou tedy naše tipy, jak správně pečovat o trávení celé rodiny. Tato opatření naučí vaše děti, včetně teenagerů, správným stravovacím návykům, které jim zůstanou celý život.

  • Pokud jde o celkové zdraví a tělesnou pohodu, je alfou a omegou vyvážená pestrá strava s velkým podílem ovoce a zeleniny. Čím dříve dětem vštípíte zásady zdravé výživy, tím větší šance, že se jich budou držet, i když nebudete doma, až trochu povyrostou. Toho můžete dosáhnout tím, že budete vařit zdravá jídla, u nichž se sejdete jako celá rodina. Sami také posloužíte dítěti jako vzor tím, že budete jíst zdravě. Pomůže také, pokud budete mít doma po ruce něco pro zdravé mlsání, např. nakrájené ovoce nebo zeleninu.
  • Jíst zdravé potraviny je jedna věc, druhá věc je způsob, jakým jíme. Jíst bychom měli hlavně beze spěchu. To pro děti není vždy úplně snadné, když pospíchají za kamarády, ale z dlouhodobého hlediska je to opravdu důležité pro jejich zdraví. V ústech se nacházejí bakterie a trávicí enzymy, které zahájí trávení ještě dříve, než se potrava dostane do žaludku. Čím lépe rozžvýkané jídlo, tím snazší trávení.  Zaveďte proto klidná rodinná jídla, kdy nikdo nespěchá na další schůzku a všichni si mohou pokrmy náležitě vychutnat.
  • Stres má naše zdraví obrovský vliv. Pravidelná rodinná jídla jsou skvělou příležitostí, kdy si můžete s dětmi promluvit o všem, co je trápí nebo stresuje. Už samotné mluvení o problému často přinese úlevu a vám rozhovor pomůže určit, co obtíže vašeho dítěte spouští. Společně jako rodina pak můžete snáze najít řešení.
  • Voda, voda, voda. Přestože všichni vědí, jak je důležité pít dostatek tekutin, dost často je praxe úplně jiná. Naučte děti vybírat vhodné nápoje například tím, že doma nebudete běžně mít k dispozici slazené a sycené limonády. Obyčejnou vodu uděláte pro děti zajímavější, když do ní vhodíte pár lístků máty nebo nakrájeného ovoce.
  • Pohyb je další výbornou metodou, jak redukovat stres a posílit zdraví. Fyzická aktivita stimuluje pohyblivost střev, a tím pomáhá ulevovat od bolestí břicha. Což takhle vyzkoušet nějaké aktivity společně?  Vyjeďte si všichni na kole, jděte se projít do parku nebo jen pusťte dětem jejich oblíbené písničky a prostě si s nimi zatancujte!
  • Je obecně známo, že mléčné bakterie přispívají k posílení střevní mikrobioty. Probiotika BioGaia® Protectis® jsou bezpečné pro děti i dospělé. Jen pět kapek nebo jedna žvýkací tableta denně zajistí vašemu dítěti doporučenou denní dávku tělu prospěšných bakterií L. reuteri Protectis®.

Když z jídla uděláte rodinnou záležitost, velmi tím prospějete zdraví vašich nejbližších! Věříme, že naše rady vám i vašim dětem pomohou udržet optimální funkci trávení – dnes i v budoucnu.

posts_form