<

Sport a jeho vliv na trávicí systém

Všichni dobře víme, že při sedavém zaměstnání je pro celkové zdraví i zdraví trávicího systému důležitý pohyb. Nic se ale nesmí přehánět a velmi aktivní sportovci za svou vášeň často musejí zaplatit. V dnešním blogu se podíváme jednak na to, jak pohyb trávení prospívá, a také si povíme, jak extrémní sportovní výkony mohou negativně ovlivňovat střevní mikrobiotu a imunitní systém. Dále poradíme, jak fyzickou aktivitu a zdravé trávení správně skloubit dohromady

Je jasné, že celý život se musíme hýbat, abychom zůstali zdraví. Většina z nás při cvičení ale myslí spíše na obvod pasu než na pozitivní vliv na střeva. Pravidelný pohyb stimuluje střeva, zvyšuje jejich aktivitu, a tím pomáhá mírnit obtíže s nadýmáním nebo zácpou. Kromě toho cvičení redukuje stres a přispívá k psychické pohodě. A vzhledem k tomu, že trávicí obtíže často souvisejí s psychikou, je určitě lepší jít problémy rozchodit nebo rozcvičit na jógu než zůstat sedět na pohovce a trápit se chmurnými myšlenkami. Cvičení na čerstvém vzduchu je úplně nejlepší!

Nejnovější výzkumy prokázaly, že cvičení je prospěšné i pro střevní mikrobiotu, protože ji udržuje v rovnováze, a dokonce zvyšuje rozmanitost bakterií, které se ve střevě přirozeně vyskytují. Ve střevech nám žije kolem 300-1000 různých druhů bakterií, které dohromady váží více než jeden kilogram. Při takovém množství je dobré udržovat tyto drobečky spokojené. A pravidelné cvičení k tomu může přispět. Nelekejte se, nikdo neříká, že musíte uběhnout maraton – stačí mírné cvičení, např. jogging, chůze, plavání nebo jóga. Měli byste si vybrat takovou fyzickou aktivitu, která odpovídá vaší kondici, a hlavně která vás bude těšit. Je jasné, že když vás něco baví, pravděpodobně u toho zůstanete déle.  Na druhou stranu je dobré vědět, že příliš tvrdý trénink může mít zcela opačné účinky.

Několikahodinový intenzivní trénink několikrát v týdnu v kombinaci se speciální dietou, to jsou věci, kvůli kterým mají mnozí aktivní sportovci velmi citlivé zažívání a oslabený imunitní systém. Při dlouhotrvající tělesné námaze totiž tělo odvádí krev do svalů, které potřebují kyslík a živiny. Aby tělo zvýšené požadavky svalů uspokojilo, musí snížit přísun krve do ostatních orgánů – zejména do trávicího traktu. Výsledkem je zpomalené trávení a také snížená schopnost organismu bránit se proti patogenům, protože imunitní systém při tvrdém tréninku „jede” jen na záložní zdroje. Pak hovoříme o tzv. stavu otevřeného okna, který trvá asi šest hodin po namáhavém výkonu. Během této doby je imunitní systém sportovce velmi oslabený, zejména v oblasti horních cest dýchacích.

U sportovců, kteří si rádi pravidelně dávají pořádně do těla, bývá pozorována také větší propustnost střeva, protože střevní bariéra není tak silná, jak by měla být. To samozřejmě ovlivňuje i její funkci, což v kombinaci se sníženým zásobováním krví při cvičení může vést k celé řadě trávicích obtíží. Pokud tento stav setrvává dlouhodobě, může to mít negativní vliv i na střevní mikrobiotu.

Jak vidíte, sportovci se mohou dostat do začarovaného kruhu, jelikož oslabený imunitní systém negativně ovlivňuje trávicí trakt, a nerovnováha ve střevě, kde se nachází většina buněk imunitního systému, pak vede k oslabení imunity. Jak tedy ze začarovaného kruhu vystoupit a omezit obtíže? Důležitá je zdravá a vyvážená strava s dostatkem kalorií, která organismu zajistí energii a živiny potřebné při intenzivním cvičení. Pro doplnění tekutin, které se vypotí při cvičení, a pro správnou funkci trávení je nezbytný rovněž dostatečný pitný režim.

Problémy s trávením u lidí, kteří sportují více, než je běžné, mohou ovlivnit i stav jejich střevní mikrobioty. Proto je pro ně vhodné užívat doplňky stravy s mléčnými bakteriemi, jako je např. L. reuteri Protectis®. Zvýšení počtu prospěšných bakterií ve střevě přispívá k udržení odpovídající koncentrace přirozené střevní mikrobioty. Doplňování mikrobioty pomocí doplňků stravy s obsahem mléčných bakterií je prospěšné pro sportovce, kteří trénují intenzivně několikrát týdně a dostávají se tedy do stavu „otevřeného okna”, o němž jsme hovořili výše.

Jako všude i zde platí pravidlo zlaté střední cesty. Nedostatek pohybu vede k pomalému zažívání a při přílišném cvičení je organismus zase pravidelně vystavován patogenům, a navíc má větší sklony k trávicím obtížím. Jestliže jste aktivní sportovec, dopřejte svému tělu extra péči. Vaše střevní mikrobiota vám za to bude vděčná.

posts_form