<

Co byste měli vědět o spokojeném bříšku vašeho batolete?

Kam se ten první rok poděl? Před chvílí jste si přinesli svůj uzlíček štěstí z porodnice a dnes už zkouší první krůčky a vy chystáte oslavu prvních narozenin!

Kam se ten první rok poděl? Před chvílí jste si přinesli svůj uzlíček štěstí z porodnice a dnes už zkouší první krůčky a vy chystáte oslavu prvních narozenin! Vás i vaše malé čeká celá řada dalších změn. Kromě těch zcela zjevných a často zábavných, jako jsou první slůvka, nové pohybové dovednosti a získávání nezávislosti, jsou to i jiné, poněkud nenápadnější, například dokončení vývoje zdravé střevní mikrobioty.

Střevní mikrobiota je definována jako komplexní soubor mikroorganismů, které osidlují trávicí trakt. Střevní mikrobiota se vyvíjí asi do tří let věku. Obsahuje největší počet bakterií v lidském těle, a proto je důležité znát její význam a dobře o ni pečovat.

SILNÁ OBRANYSCHOPNOST

Pro zdraví vašeho dítěte je nejdůležitější správně fungující imunitní systém. Pro jeho vývoj jsou klíčové první tři roky života, kdy se organismus učí, jak se bránit proti patogenům, a přitom na ně nereagovat přehnaně. Vzhledem k tomu že většina buněk imunitního systému se nachází ve střevě, měli byste se o střevní mikrobiotu svého dítěte dobře starat.

Nejdříve ze všeho si dítě musí vytvořit dobrou imunologickou paměť, což je základní vlastnost imunitního systému, která nám umožnuje rozpoznávat patogeny. Proto pro vaše dítě není kontakt s nečistotami a pobyt v nesterilním prostředí vůbec na závadu. V těchto situacích se naopak imunologická paměť trénuje a organismus si vytváří protilátky, které bude využívat později.

Vaše děťátko už dostává pestřejší stravu. Dbejte přitom, aby byla vyvážená a bohatá na vitaminy a minerály, které podpoří imunitní systém při jeho náročné práci. Můžete zvážit také doplňování vitaminu D, který je nepostradatelný pro normální růst kostí a zubů a zároveň přispívá ke správnému fungování imunitního systému u dětí. Kapky BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahují kombinaci živých bakterií L. reuteri Protectis® a společně s denní doporučenou dávkou vitaminu D.  Zařazením probiotik do jídelníčku dítěte přispějete ke zvýšení počtu prospěšných bakterií žijících v jeho trávicím ústrojí. A jistě s námi budete souhlasit, že je určitě snazší přimět batole, aby spolklo jeden doplněk stravy místo dvou.

NE DOST ČASTO ...

V tomto období plném změn není nic neobvyklého, když se u dítěte projeví některé trávicí obtíže související se stavem střevní mikrobioty. Méně časté vyprazdňování (méně než 3x týdně) a tvrdá stolice jsou u batolat a malých dětí velmi běžné, asi u 40 % z nich se objevují v průběhu prvního roku života.  Příznakem, že má dítě zácpu, může být třeba špatná nálada, nechutenství a potíže s nadýmáním. Obtíže často nastávají v různých přechodných obdobích života, např. po odstavení a přechodu na umělou výživu, po zavedení příkrmů nebo když odložíte plenky a dítě začne chodit na nočník. Do jisté míry jsou nepravidelnosti ve vyprazdňování v tomto věku normální, přesto je dobré vědět, co můžete pro své dítě udělat, když ho začnou trápit.

Zvyšte přísun tekutin, ideální jsou voda, ovocný čaj nebo jiné neslazené nápoje, zařaďte do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vlákniny, jako je zelenina a ovoce a celozrnné výrobky. Tato opatření aktivují trávení a často stačí k tomu, aby se věci samy „daly do pohybu“.

Má-li vaše dítě trávicí obtíže, můžete obohatit jeho stravu rovněž o živé prospěšné bakterie ve formě doplňků stravy s obsahem probiotik. Utváření střevní mikrobioty souvisí i se střevní motilitou, tedy stahy hladkého svalstva, které posouvají potravu trávicí trubicí. Když je trávení pomalejší, může být podávání probiotik velmi přínosné.

TROCHU MOC ČASTO ...

Další situací, kdy je potřebné trávení dítěte podpořit, je, když má řidší až tekuté stolice častěji, než je obvyklé. U batolat při častějším vyprazdňování rychle dochází k úbytku tekutin. Rovněž se snižuje schopnost střeva vstřebávat tekutiny a soli, a proto je důležité zajistit v takových případech dostačený přísun tekutin.

Ve většině případů není průjem vážný a netrvá déle než týden (pokud potíže přetrvávají déle, vyhledejte lékaře). Při průjmu je důležité podávat dítěti velké množství tekutin, i v tomto případě zvolte nejlépe vodu nebo neslazený čaj, a to často a po malých doušcích. Má-li dítě průjem, jsou nevhodné hůře stravitelné potraviny a tučná nebo smažená jídla. K zavodnění organismu a dodání minerálů slouží rehydratační roztoky. Kromě toho můžete podávat probiotický přípravek s obsahem živých bakterií, který pomůže zvýšit počet prospěšných bakterií ve střevě.

Trávicí obtíže jsou normální součástí dětství, jejich riziko a intenzitu můžete ovlivnit zdravou, vyváženou stravou, dostatkem tekutin a pohybu. Doplňování probiotik je dalším bezpečným a jednoduchým způsobem, jak podpořit správné mikrobiální osídlení střeva. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete přispět k vytvoření optimálního prostředí pro vývoj přirozené dětské mikrobioty, která pak bude plnit svoji funkci v průběhu celého života vašeho potomka.

posts_form