<

Imunitní systém – efektivní ochrana 24 hodin 7 dní v týdnu

V našem těle funguje složitý systém, který nás chrání před škodlivými cizorodými látkami, patogeny a antigeny (viry, bakterie, škodliviny), s nimiž každý den přicházíme do styku. Poskytuje nám nepřetržitou ochranu bez ohledu na to, co právě děláme nebo kde jsme - 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Tento obranný a monitorovací systém označujeme termínem imunita nebo imunitní systém.

Co je to imunitní systém?

První překážkou, na niž potenciální vetřelci při útoku na náš organismus narazí, je kůže, která tvoří velmi těžko proniknutelnou vrstvu. Dále nás chrání sliznice nosu a krku, sliznice močového měchýře a pohlavních orgánů, v nichž se nacházejí imunitní buňky, které zabraňují nežádoucím mikroorganismům, aby se na jejich povrchu zachytily a usídlily. Spolu s dalšími imunitními buňkami, které bez rozdílu bojují proti všem cizorodým látkám a mikroorganismům, tvoří nespecifický imunitní systém. Navzdory vysoké účinnosti se však některým patogenům podaří přes tyto první překážky proniknout, a to je okamžik, kdy vstupuje do hry náš vysoce inteligentní a specifický imunitní systém.

Specifický imunitní systém má jednu úžasnou vlastnost - dokáže ukládat informace o patogenech, s nimiž se již setkal, do tzv. imunologické paměti, a když jim organismus musí čelit znovu, armáda pomocných T-buněk a cytotoxických T-buněk je během několika minut připravena k boji a již přesně ví, co má dělat, aby byl boj úspěšný. Přitom platí, že asi 80 % našich imunitních buněk se nachází v zažívacím traktu. Ve vztahu k účinnosti imunitní odpovědi hrají střeva naprosto zásadní roli. Pokud se jedná o účinnost imunitní odpovědi, hrají střeva vskutku klíčovou roli.

 

Co ovlivňuje náš imunitní systém?

Stejně jako ostatní tělesné systémy i správně fungující imunita si udržuje svou vlastní rovnováhu, na niž ovšem může mít významný vliv náš životní styl. Zde jsou některé ze základních faktorů, které mohou funkci imunity ovlivňovat:

Stres – Termíny v práci, schůzky, dojíždění, finanční problémy, rodina, vztahy, to je každodenní rutina téměř každého z nás. Při hektickém životním stylu, který vedeme, jsme v podstatě neustále ve stresu. Je-li organismus ve stresu, dochází k uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol, který snižuje efektivitu imunitního systému. Kromě toho může stres nepříznivě ovlivňovat stav střev, domova většiny našich imunitních buněk.

Nedostatek spánku – Při nedostatku spánku dochází ke zvýšení hladin některých stresových hormonů. Odborníci prokázali, že nadměrná produkce stresových hormonů zhoršuje obranyschopnost organismu. Kromě toho nemá tělo při nedostatku spánku potřebný čas na všechny důležité regenerační procesy, které za běžných okolností v noci probíhají.

Strava – Je jasné, že pokud náš jídelníček není pestrý a vyvážený, tělo pak nemá dostatek živin, vitaminů a minerálů potřebných pro zajištění normálního fungování imunitního systému. Nesprávná strava také může ovlivnit složení střevní mikrobioty. Konzumace velkého množství průmyslově upravených potravin snižuje rozmanitost bakteriálního osídlení střeva, které je významné pro udržení homeostázy organismu. Homeostáza znamená stálé vnitřní prostředí lidského těla.

Cvičení – málo, nebo moc? – Nedostatek pohybu negativně ovlivňuje funkci imunitního systému, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu. Na druhé straně i nadměrné cvičení nebo přetěžování bez dostatečné regenerace může vést k nadměrné produkci stresových hormonů a to může narušit imunitní reakce organismu.

 

Jak silná je vaše imunita? Jak porozumět signálům, které vysílá imunitní systém?

Jak poznáme, zda náš imunitní systém funguje tak, jak má? Naučte se číst některé signály, které nám imunitní systém vysílá.

Podráždění Cítíte se v poslední době ve stresu a jste nadměrně podráždění? Mohl by to být signál, že váš imunitní systém je pod tlakem a že si zaslouží nějakou podporu.

Únava - Cítíte se unavení, přestože spíte a odpočíváte dost? Pokud imunitní systém musí z nějakého důvodu pracovat usilovněji než obvykle, může se to projevit i v tom, kolik máte energie.

Alergie – Vrátila se vám dávno zapomenutá alergie nebo se objevila nová? Rovněž to, jak se naše tělo umí vypořádat s alergeny, svědčí o stavu a funkci imunitního systému.

Pomalá regenerace - Regenerační schopnosti těla závisí na funkci imunitních buněk. Je-li imunitní systém přetížený, může se to projevit i zpomalenou regenerací a hojením.

 

Co mohu udělat pro posilnění imunitního systému? Nabídněte svému imunitnímu systému podporu

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak můžete imunitní systém podpořit a posílit. Stačí udělat několik změn v životním stylu.

Bakterie mléčného kvašení

Trávicí a imunitní systém jsou úzce propojeny, takže prvním doporučením je dobře se starat o bakterie žijící ve střevech (střeva jsou domovem střevní mikrobioty a nachází se zde asi 80 % buněk imunitního systému). Studie prokázaly, že pravidelné dodávání bakterií mléčného kvašení ve formě doplňků stravy může pozitivně ovlivnit střevní mikrobiotu. Přípravky BioGaia® obsahují velmi dobře prozkoumaný probiotický kmen Lactobacillus reuteri Protectis®, jehož užívání je pro děti i dospělé zcela bezpečné.

Pravidelný pohyb a cvičení

Pravidelné cvičení pomáhá snížit stres, což imunitnímu systému umožňuje, aby mohl dobře vykonávat svoji práci. A pokud se cvičení věnujete venku na čerstvém vzduchu, tím lépe. Podpoříte krevní oběh a venkovní vzduch vám pomůže udržet sliznice dostatečně hydratované.

Pitný režim

Když je organismus dobře zavodněný, může se plně věnovat boji proti případným vetřelcům. Voda přispívá k udržení normálních tělesných a duševních funkcí. Je také potřebná pro správnou regulaci tělesné teploty.

Kromě toho je dostatek tekutin důležitý pro správné trávení a dostatečnou hydrataci sliznic, které jsou nedílnou součástí našeho imunitního systému.

Dostatek vitaminů

Jídelníček plný čerstvého sezónního ovoce a zeleniny poskytne vašemu tělu vitaminy a minerály potřebné pro silný a výkonný imunitní systém. Nicméně, jeden vitamin je pro imunitní systém obzvláště důležitý. Jedná se o vitamin D, který se nachází pouze v omezeném počtu potravin (ryby, maso, vejce…). Naše tělo si vytváří většinu vitaminu D samo – tvoří se v kůži, když je vystavena slunečnímu záření, ale během chladnějších měsíců roku to může být problematické. A právě tehdy je vhodné doplnit vitamin D např. pomocí doplňků stravy. 5 kapek BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahuje 10 μg (400 IU) vitaminu D3 pro podporu vašeho imunitního systému.

posts_form