<

Péče o zuby a dásně je práce na celý život

Dodržování správné ústní hygieny je jednou z nejprospěšnějších věcí, které pro sebe můžete udělat – a to nejen pro zuby a dásně, ale pro své celkové zdraví. Když se o ně pečlivě staráme, pečujeme tak také o celé své tělo. Věděli jste, že stav ústní dutiny závisí také na složení ústní mikrobioty?

Díky zdravým zubům budete vypadat a cítit se skvěle a zároveň budete správně jíst a mluvit. Zdraví ústní dutiny je zkrátka důležité pro celkovou pohodu. Ústa lze vnímat jako vstupní bránu do organismu.

Udržet si zdravé zuby a dásně vyžaduje celoživotní péči. Rozhodující je každodenní a správná péče. Díky správnému čištění zubů a péči o dásně lze předejít mnoha problémům. Zdraví úst totiž ovlivňuje celý lidský organismus. Každodenní ústní hygiena je mnohem důležitější, než si myslíte.

Propojení ústní dutiny a těla

Pokud dobře pochopíme, jak může stav ústní dutiny ovlivnit celé tělo, bude nám jasné, co vše se může pokazit. Při jídle a pití bakterie ulpívají na zubech a dásně jsou pak náchylnější k infekci. Proč tomu tak je?

V naprostém souladu s imunitním systémem žijí v ústech stovky druhů bakterií. Najdeme zde „hodné” bakterie, které předpřipravují potravu tak, aby z ní organismus při dalším trávení dokázal využít co nejvíce živin a vitaminů. Bohužel zde žijí ale i bakterie škodlivé. Zachycují se na zubním povrchu a produkují kyselé látky. Když tyto bakterie necháme bez povšimnutí dostatečně dlouho, vytvoří souvislou vrstvu, tzv. biofilm, který jim zásadně usnadní další množení. Pokud se biofilm tvoří dál, mění se v zubní plak, který naruší chemickou rovnováhu na povrchu zubu a oslabí zubní sklovinu. Přítomnost zubního plaku je hlavní příčinou vzniku zubního kazu, zápachu z úst a onemocnění dásní. Důvodem je, že imunitní systém se snaží proti infekci vyvolané bakteriemi zubního plaku bojovat, a přitom dochází k zanícení dásní. Časem zánět a látky produkované bakteriemi začnou ničit měkké tkáně a později i kosti, které udržují zuby na svém místě. A výsledek? Onemocnění dásní známé jako paradontóza. A to není vše. Neléčený zánět může způsobit problémy i v jiných částech těla a ovlivnit rozvoj dalších onemocnění, jako je diabetes, osteoporóza, srdeční choroby, problémy v těhotenství a další. Proto je nejlepší vůbec plaku nedovolit, aby se vytvořil.

Jak správně čistit zuby

Zdraví začíná čistými zuby. Nejlepším způsobem, jak minimalizovat riziko vzniku zubního plaku, je důkladně si dvakrát denně čistit zuby měkkým hustým kartáčkem a mezizubní prostory nití nebo mezizubními kartáčky. Pokud udržujete v čistotě oblast, kde se zuby stýkají s dásněmi, můžete předejít onemocnění dásní, dokonale vyčištěný povrch zubů zase pomůže předejít zubnímu kazu.

Způsob čištění zubů je velmi důležitý — popravdě, nesprávné čištění zubů má stejné negativní dopady, jako kdybyste si zuby nečistili vůbec. Mimochodem, nikdy nevynechávejte večerní čištění. Ty dvě minuty spánku navíc nestojí za riziko, které tento prohřešek představuje.

Zde je několik tipů, jak zlepšit čištění zubů:

Při čištění žádný spěch. Čistěte zuby alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Udělejte si dostatek času, vyčistit zuby důkladně zabere dvě až tři minuty. Nečistěte si zuby bezprostředně po jídle, zvlášť pokud jste jedli něco kyselého, např. grapefruit, nebo pili limonádu. Mohli byste si tak poškodit zubní sklovinu.

Začněte se těmi nejhůře dostupnými místy a ta nejdostupnější čistěte až nakonec. Používejte co nejměkčí kartáček. Při čistění by měla polovina kartáčku čistit zub a polovina dáseň. Uchopte kartáček a natočte jej do úhlu 45° k linii dásní. Při čištění na kartáček příliš netlačte. Za minimálního tlaku pohybujte kartáčkem krouživými pohyby, jako kdybyste kreslili malá sluníčka. Jemně vyčistěte vnější, vnitřní a kousací plošky každého zubu. Pokud nosíte rovnátka, máte zubní implantáty nebo nesnímatelné náhrady, pak čistěte ještě o to pečlivěji.

Používejte vhodné pomůcky - vyberte si kvalitní fluoridovanou zubní pastu (fluor poskytuje ochranu proti zubnímu kazu) a používejte velmi měkký kartáček s vysokým počtem vláken, který se vám pohodlně vejde do úst.  Máte chuť vyzkoušet sonický nebo elektrický zubní kartáček? Proč ne. Tyto přístroje jsou dobrým pomocníkem třeba pro lidi s artrózou v kloubech prstů nebo jinými problémy, které jim ztěžují čištění.
Po čištění si vždy vypláchněte ústa. Kartáček uchovávejte ve svislé poloze – před dalším čištěním by měl kartáček uschnout. Kartáček v držáku nebo v kelímku by se neměl dotýkat kartáčků ostatních členů rodiny, abyste předešli kontaminaci. Kartáček nikomu nepůjčujte, každý má totiž svůj specifický mix ústních bakterií. Kartáček vyměňujte minimálně každé tři měsíce. Vyměnit kartáček se doporučuje také, pokud jste prodělali infekční onemocnění nebo když jsou vlákna viditelně opotřebená.

Mezizubní prostory: Bakterie, které se nacházejí v mezerách mezi zuby a pod linií dásní, běžným kartáčkem nevyčistíte. V tom případě přicházejí ke slovu mezizubní kartáčky nebo dentální nitě a pásky. Ať si vyberete kteroukoliv pomůcku, je důležité čistit jemně, hezky jeden zub po druhém – a vydržet. Používání mezizubních kartáčků je velmi jednoduché. Pokud zvolíte správnou velikost, pak stačí čistit jednou denně, dvěma prostými pohyby – dovnitř, ven – a hotovo. Sbohem bakterie, zdravé zuby buďte vítány!

Hotovo? Přejeďte si po zubech jazykem a přesvědčte se, zda jsou čisté. Měly by být hladké jako sklo.

Zdraví ústní dutiny je opravdu důležité a důkladně vyčištěné zuby nepotřebujete jen kvůli zářivému úsměvu na fotkách, ale také pro celkové zdraví. Pokud sportujete, měli byste vědět, že i vaše výkony souvisí se zdravím ústní dutiny. Tělo totiž nemůže pracovat naplno, když se musí potýkat s problémy, jako je zánět dásní, parodontóza nebo zubní kaz.  

Myslete na své zuby/Starejte se o svá ústa

Jestliže je ústní dutina vstupní branou do organismu, proč jí nevěnovat náležitou péči? Jak už jsme zmínili, stav ústní dutiny závisí na složení ústní mikrobioty. Mentolové pastilky BioGaia® Prodentis® obsahují kombinaci dvou probiotických kmenů přirozeného původu – L. reuteri DSM 17938 a L. reuteri ATCC PTA 5289. BioGaia® Prodentis® obsahuje sukralózu místo cukru. Konzumace potravin, v nichž je cukr nahrazen sukralózou, přispívá k udržení mineralizace zubů. Mléčné bakterie (probiotika) obsažené v BioGaia® Prodentis® dobře přežívají v lidském organismu a doplňují ústní mikrobiotu. Užívejte 1–2 pastilky každý den po běžné dentální hygieně. Nechte je pomalu rozpouštět v ústech – tak optimálně splní svůj úkol. Užijte si dokonalou péči o ústa a svěží dech.

Více informací zde.

posts_form