Články v blogu

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Objev prvních antibiotik na počátku 20. století odstartoval skutečnou revoluci ve zdravotnictví, která vedla k záchraně bezpočtu životů, ale přinesla s sebou také nové výzvy. Ponořte se s námi do světa bakterií a antibiotik. Pochopte, jak antibiotika fungují, jaké mají účinky a jakou roli ve spojení s nimi hraje vaše střevní mikrobiota.

Střevní potíže u miminka: 6 rad pro vyčerpané rodiče

Vaše rodina se nedávno rozrostla, a kromě radosti a vzrušení se často potýkáte také se stresem a vyčerpáním. To se ještě stupňuje za bezesných nocích doprovázejících střevní potíže u miminka. Čtěte dále a zjistěte, jak takové chvíle jako rodina zvládnout.

Klidné cestování s probiotiky: Udržujte svou střevní mikrobiotu v pohodě

Sezóna cestování se blíží, a přestože by mělo jít o jednu z těch nejlepších částí roku, často ji doprovází stres a někdy i zažívací potíže. Cestovatelský průjem patří mezi nejčastější zažívací komplikace na cestách. Naštěstí existuje několik tipů, jak se i na tento nepříjemný aspekt cestování připravit. Pojďme si je představit.

Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek

Ať už jde o první, druhé či dokonce již třetí dítě, přivést je na svět se vždy podobá kroku do neznáma. Následná cesta může být jednoduchá, křivolaká a sem tam kombinací obou. Když však vaše novorozeně prožívá potíže s bříškem, bude to nejspíš pořádně divoká jízda. Podívejme se, jak takový stav rozpoznat a jaké jsou způsoby, jak ho lze zmírnit.

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

5 praktických tipů (nejen) pro dětské trávení: Šťastné bříško pro šťastný život

Zatímco chvíle štěstí mohou pramenit z okolního dění, celková pohoda je úzce spjata s naším zdravotním stavem. Pozitivní návyky z oblasti stravy a životního stylu tak mohou zlepšit kvalitu našeho života. V tomto článku poodkryjeme povahu propojení mezi střevy a mozkem a ukážeme si různé zdravé návyky, které si vy i vaše děti můžete osvojit.

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Těhotenství a cesta k mateřství, které jím začíná, jsou plné neuvěřitelných zážitků, vzrušení a nepředvídaných změn. Protože se ve vašem těle odehrává těchto změn velké množství, udržování vyvážené střevní mikrobioty a fungujícího imunitního systému se stává o to zásadnější. Stvořit nový život není koneckonců žádná hračka!

Výživná zimní strava: Budování imunity a doplňování střevní mikrobioty celé rodiny díky zdravým návykům

Pohodové rodinné večery u krbu, zábava na sněhu, ale také rýma, chřipkové období a každodenní výzvy pro naši imunitu – to vše přichází se zimním obdobím. Přesto může dobře vyvážená a výživná strava společně se zdravými návyky představovat účinnou podporu našeho zdraví. Zjistěte s námi více, a nakonec si přichystejte také zajímavou a výživnou pochoutku.

Antibiotika bez obav

Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky.

Zpátky do školy – jak přežít a úspěšně absolvovat nový školní rok

Září pro mnohé z nás splývá s návratem dětí do školy. I když může komplikovat náš již tak nabitý program, skýtá začátek školního roku zároveň skvělou příležitost zavést nové rutiny, které pomohou zmírňovat každodenní stres rodinného života.

Jaký význam pro nás mají zdravá střeva a jak je ovlivňuje moderní způsob života?

Věděli jste, že lidské tělo nejen, že obsahuje přibližně 30 miliard vlastních buněk, ale zároveň je domovem 38 miliard bakterií? Než ale propadnete panické hrůze z bakteriální infekce, můžete se uklidnit vědomím, že mnohé bakterie z bakterií ve vašem těle jsou ve skutečnosti prospěšné.

Od početí do druhých narozenin – prvních 1000 dní

Po týdnech pohodlného vznášení ve vašem bříšku se miminko konečně poprvé nadechne a otevře oči do světa plného zázraků. Ve stejné chvíli ale bude také konfrontováno s vnějším světem a obrovským množstvím jeho faktorů. Naštěstí si tělo vyvíjí spoustu mechanismů, jak se před nimi chránit – souhrnně je známe jako imunitní systém.

Cestování (nejen) s kojencem

Možná zrovna plánujete nebo se přímo chystáte k odjezdu na dovolenou v zahraničí i s dítětem, proto nám dovolte se s vámi podělit o několik rad a tipů, jak si přesun do cílové destinace a pobyt v ní co nejlépe užít.

O ústní dutinu pečujte od narození

O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste měli pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu. Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu.

Péče o zuby a dásně je práce na celý život

Dodržování správné ústní hygieny je jednou z nejprospěšnějších věcí, které pro sebe můžete udělat – a to nejen pro zuby a dásně, ale pro své celkové zdraví. Když se o ně pečlivě staráme, pečujeme tak také o celé své tělo. Věděli jste, že stav ústní dutiny závisí také na složení ústní mikrobioty?

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Trávicí obtíže jistě nejsou na seznamu zážitků, které plánujete na dovolené! Bohužel se ale jedná o nejčastější zdravotní problém všech cestovatelů. Cestování je skvělá věc, pro náš trávicí systém ale často představuje pořádnou zátěž. Naštěstí máme v rukávu pár triků, které vám pomohou trávení připravit na náročné podmínky na cestách.