<

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Těhotenství a cesta k mateřství, které jím začíná, jsou plné neuvěřitelných zážitků, vzrušení a nepředvídaných změn. Protože se ve vašem těle odehrává těchto změn velké množství, udržování vyvážené střevní mikrobioty a fungujícího imunitního systému se stává o to zásadnější. Stvořit nový život není koneckonců žádná hračka!

 

Důvěřujte svým střevům a podporujte jejich přirozenou mikrobiotu

Vaše střeva jsou průběžně kolonizována miliony bakterií, které zde vytvářejí přirozenou populaci – tzv. střevní mikrobiotu. Některé z těchto bakterií jsou nám prospěšné a laicky je tak často nazýváme „hodné bakterie“, jiné však mohou být i škodlivé. Rovnováhy však přece nelze dosáhnout bez dvou protistran. Rovnováha a zároveň rozmanitost střevní mikrobioty je nepostradatelná pro správné trávení a následné vstřebávání živin a také pro podporu imunitního systému.

Během těhotenství je vaše tělo vystaveno hormonálním výkyvům, zvyšujícím se požadavkům na výživu a také změnám střevní mikrobioty. Narušení jejího rovnovážného stavu nezřídka vede k zažívacím obtížím, zácpě či nadýmání. Dodržováním pitného režimu, konzumací pestré stravy s dostatečným obsahem ovoce a zeleniny a také mírnou fyzickou aktivitou (např. chůzí) můžete dosáhnout poměrně značného zlepšení. Nezapomínejte ani na prospěšné bakterie. Přirozenou mikrobiotu střev můžete doplňovat prostřednictvím jogurtů, kefíru, kysaného zelí nebo jiných fermentovaných potravin. Jídelníček můžete obohatit také probiotickými produkty, například žvýkacími tabletami BioGaia Protectis, které obsahují probiotické bakterie lidského původu a mohou střevní mikrobiotu doplňovat.  

Střevní mikrobiota a imunitní systém

Imunitní systém lze přirovnat k velmi komplikované síti propojující několik hlavních obranných center rozesetých v celém organismu. Jelikož obsahují až 80 % všech imunitních buněk, tvoří střeva jednu ze zásadních součástí této obranné sítě.

Kromě toho pracuje imunitní systém na dvou úrovních:

  • Specifický imunitní systém lze také nazvat adaptivním nebo cíleným imunitním systémem. To znamená, že jím zprostředkované obranné mechanismy se získávají postupně v průběhu let, kdykoli je tělo vystaveno potenciálním patogenům. Specifický imunitní systém disponuje imunologickou pamětí, díky které je schopen při opětovném kontaktu s patogenem zareagovat rychleji.
  • Naproti tomu nespecifický (neadaptivní, přirozený) imunitní systém funguje již od narození, nemá žádnou imunologickou paměť a poskytuje tak stejnou ochranu před všemi typy patogenů. Součástí nespecifického imunitního systému jsou také bariéry zabraňující pronikání patogenů do organismu.

Pouto mezi matkou a dítětem

Odborníci se shodují, že pro vývoj imunitního systému je prvních 1000 dní od početí do druhého roku života dítěte zcela zásadním obdobím. Nespecifický imunitní systém vašeho miminka se vyvíjí již v děloze. Nedávné studie také ukázaly, že protilátky můžete přenést na své dítě přes placentu. On nebo ona se na tyto protilátky a vrozenou imunitu bude spoléhat po dobu prvních 3 měsíců života, dokud se nezačne angažovat specifická imunita.

I když se může zdát, že specifická imunita zezačátku není funkční, opak je pravdou. Je zaneprázdněná učením, tvorbou protilátek a ukládáním všech informací do své imunologické paměti. Na tom úzce spolupracuje se střevní mikrobiotou novorozence.

Mikrobiální prostředí střev se začíná kultivovat během porodu a bezprostředně po něm. V tomto okamžiku opět hraje klíčovou roli maminčina vyvážená střevní mikrobiota. Děti narozené vaginálním porodem dostávají dávku prospěšných bakterií z porodních cest matky. Bakterie narozené dítě okamžitě kolonizují a pomohou mu tak trochu „do začátku. Děti narozené císařským řezem nejsou vystaveny této počáteční dávce bakterií z porodních cest. Studie potvrdily, že diverzita střevní mikrobioty a míra kolonizace u miminek narozených císařským řezem jsou obecně nižší. To vše se podílí na pozdější imunitní funkci, trávení, vstřebávání živin a celkovém prospívání.

Doplňování střevní mikrobioty pomocí probiotik může být u dětí narozených sekcí dobrou volbou.

Správná probiotika pro vás i vaše dítě

Ne všechny bakterie, které označujeme jako probiotické, se v lidském těle chovají stejným způsobem. Náš hlavní probiotický kmen, Limosilactobacillus reuteri Protectis, patří mezi nejlépe prozkoumané probiotické bakterie, zvláště cenné pro své schopnosti kolonizace a přetrvávání ve střevech. Díky více než 260 klinickým studiím se ukázalo, že je vhodný pro doplňování střevní mikrobioty a je použitelný pro děti i dospělé.

Při výběru produktu BioGaia pro novorozeně se můžete rozhodnout pro probiotické kapky BioGaia Protectis, které existují ve dvou variantách. Doporučujeme dětské kapky BioGaia Protectis s vitamínem D. Kromě podpory střevní mikrobioty naším probiotickým kmenem L. reuteri Protectis (DSM 17938) poskytnou kapky doporučenou denní dávku vitamínu D (10 μg), který je potřebný pro normální růst a vývoj kostí a přispívá k normální funkci imunitního systému.

I pro vás, maminko, existuje více variant probiotických doplňků stravy značky BioGaia. Jedná se o žvýkací tablety BioGaia Protectis a žvýkací tablety BioGaia Protectis s vitamínem D, které mohou být vhodné v zimním období, kdy je dostupnost slunečního záření, a tedy i vitaminu D omezená. U dospělých podporuje normální funkci imunitního systému a podporuje udržení normálního stavu svalů a kostí.

Pokud se chcete o imunitním systému dozvědět více a získat pár tipů, jak vybudovat silnější imunitu v celé vaší rodině, podívejte se na náš poslední článek.

 

posts_form