<

Od početí do druhých narozenin – prvních 1000 dní

Po týdnech pohodlného vznášení ve vašem bříšku se miminko konečně poprvé nadechne a otevře oči do světa plného zázraků. Ve stejné chvíli ale bude také konfrontováno s vnějším světem a obrovským množstvím jeho faktorů. Naštěstí si tělo vyvíjí spoustu mechanismů, jak se před nimi chránit – souhrnně je známe jako imunitní systém.

První roky našeho života a zejména pak prvních 1000 dní je rozhodujících pro rozvoj této složité struktury, která nás bude chránit po celý život. Není nezbytné vše za každých okolností řešit přehnanou hygienou; existuje spousta dalších způsobů, jak podpořit vaše novorozené miminko v tom, aby se naučilo chránit se samo.

Co se děje s imunitním systémem během těhotenství?

Také pro imunitní systém je těhotenství výzvou. Vaše tělo nese uvnitř „cizí prvek“, který by za běžných okolností spustil imunitní reakci. V tomto případě je však imunitní systém povinen udělat vše pro to, aby tento nový život ochránil. Přesto tato velká zátěž může vést ke zvýšené citlivosti vůči nepříznivým podmínkám a vnějším činitelům. Vaše ratolest si toho všimne jen zřídka, ale pro vás to může být nepříjemné, protože užívání mnoha druhů léků v těhotenství nepřichází v úvahu. Proto je nezbytné, abyste během těhotenství svůj imunitní systém podporovala. Pomoci může dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (v rámci možností), vyvážená strava, redukce stresu, stejně jako doplňky stravy s obsahem probiotik, jako jsou např. žvýkací tablety BioGaia®, které doplní přirozenou střevní mikrobiotu. Protože až 80 % našich imunitních buněk nosíme ve střevech, hraje tamní mikrobiota zásadní roli v obranném systému našeho těla. Koneckonců, šťastná máma znamená i šťastné dítě.

Od početí dál…

Pokud jde o vývoj imunitních funkcí, odborníci se shodují, že rozhodujících je prvních 1000 dní života od okamžiku početí. Celkový růst vašeho dítěte bude během této doby exponenciální, poroste rychleji než v jakékoli jiné životní fázi. V průběhu nitroděložního života se začnou vyvíjet orgány a tělesné systémy vašeho dítěte, včetně jejich nespecifického imunitního systému, známého také jako vrozená imunita. Jde o   obranný systém, se kterým se vaše dítě narodí, v okamžiku porodu je tedy již téměř vyvinut. Skládá se z řady bariér, jako jsou kůže a sliznice, a z buněk první odezvy, které reagují rychle, ale neselektivně.

Nedávné studie také ukázaly, že během těhotenství můžete přenášet protilátky na své dítě přes placentu a začít tak připravovat jeho imunitní systém na velký svět. Vaše dítě se na tyto protilátky a nespecifický imunitní systém bude spoléhat po dobu prvních tří měsíců života, dokud nezačne fungovat také jeho specifický imunitní systém.

Jak se vyvíjí imunitní systém po narození?

Zatímco nespecifický imunitní systém vašeho dítěte bude při narození téměř hotov, systém nespecifický, tzv. získaná imunita, se bude nadále vyvíjet po celý život. Zbytek prvních 1000 dnů do druhých, a dokonce i do jeho třetích narozenin je rozhodujících pro vývoj specifického imunitního systému, který se sám učí, jak udržet vaše dítě v bezpečí.

S každým „vetřelcem“, na něhož narazí, se specifický imunitní systém učí vytvářet protilátky a ukládá informace do imunologické paměti. Díky tomu mohou imunitní buňky v momentě opětovného kontaktu se stejným „nezvaným hostem“ reagovat v rámci několika minut. Než se imunologická paměť zdokonalí, trvá nějakou dobu.  Je tedy normální, že vaše dítě je v prvních letech života citlivější k nepříznivým podmínkám, protože jeho imunologická paměť se ještě vyvíjí. Ale každé setkání s nástrahou bude příležitostí k posílení imunitního systému vašeho dítěte.

Jakou roli hraje mikrobiota dítěte?

Mikrobiota vašeho dítěte – soubor bakterií žijících přirozeně ve střevě – hraje rozhodující roli v jeho celkovém zdraví. Ovlivňuje nejen trávení, ale slouží také k „trénování“ vyvíjejícího se imunitního systému vašeho dítěte, protože až 80 % imunitních buněk přítomných ve střevě spolu neustále komunikuje, aby vaše dítě ochránilo před vetřelci. Během přirozeného porodu vaginální cestou začnou mateřské bakterie ihned kolonizovat organismus novorozence a matka zároveň pokračuje v předávání svých protilátek prostřednictvím mateřského mléka. Složení mikrobioty vašeho dítěte mohou ovlivnit i další faktory, jako je dědičnost nebo životní styl matky během těhotenství.

Jak mohu podpořit mikrobiotu a imunitní systém svého dítěte?

Existuje mnoho faktorů, které obranyschopnost ovlivňují – celkové zdraví, životní prostředí, výživa, pohyb, dědičnost nebo dřívější onemocnění. Každé dítě je samozřejmě jiné, takže vaše dítě může být náchylnější k nepříznivým podmínkám než ostatní. Existuje však několik obecných tipů, které můžete dodržovat, abyste v budoucnu svému dítěti pomohli na cestě k rozvoji jeho imunitního systému:

Přiměřená hygiena 

I když je hygiena nezbytná, měla by být také optimální. Extrémní čistota a nadměrné používání dezinfekčních prostředků může připravit imunitní systém vašeho dítěte o příležitost učit se. Vyhněte se proto agresivním čisticím prostředkům a dodržujte zdravou úroveň hygieny, jako je pravidelné mytí rukou.

Dostatek čerstvého vzduchu

Pro novopečené maminky je nejen nezbytné, aby se dostaly na čerstvý vzduch, je to také skvělý způsob, jak podpořit imunitu miminka. I v chladných zimních měsících, kdy je vaše ratolest zabalená pěkně v teple, vám oběma udělá čerstvý vzduch dobře.

Vyvážená strava

Jakmile vaše dítě přejde na pevnou stravu, dbejte na to, aby dostávalo vyvážený poměr různého ovoce a zeleniny a celozrnných potravin s vlákninou na podporu střevní aktivity.

Probiotika

Jak již bylo zmíněno dříve, složení střevní mikrobioty vašeho dítěte je ovlivněno mnoha různými faktory, jako je způsob porodu, výživa, dědičnost atd. V některých případech může mít smysl poskytnout jejich malému bříšku podporu ve formě probiotik. Limosilactobacillus reuteri Protectis® je jedním z nejrozsáhleji prozkoumaných kmenů bakterií mléčného kvašení a bylo prokázáno, že je bezpečný pro děti již od narození. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy BioGaia® Protectis® kapky, který se snadno podává a má neutrální chuť.

Vitamin D

Malé děti by neměly trávit příliš mnoho času na přímém slunci, a proto jsou často náchylné k nízkým hladinám vitaminu D, který vzniká právě přímým vystavením pokožky slunečním UV-B paprskům. Protože je náročné získat správné množství vitaminu D pouze výživou, doplněk stravy obsahující vitamin D by mohl být cenným doplňkem každodenního jídelníčku vašeho dítěte. Doplněk stravy BioGaia® Protectis® kapky s vitaminem D obsahuje doporučené denní množství vitaminu D pro kojence od 2. týdne života a malé děti (10 µg = 400 IU) a díky obsaženému Limosilactobacillus reuteri Protectis®  vykouzlí úsměv na bříšku. Je to chytrý produkt 2v1 – štít pro imunitu, podpora střevní mikrobioty – perfektní kombinace pro dětská střeva (L. reuteri Protectis®) a imunitní systém (vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému).

posts_form