<

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.

Imunita u dětí

Všichni se narodíme s nezralým imunitním systémem, který se pak v prvních třech letech života prochází velmi dynamickým vývojem. Když děti nastoupí do jeslí nebo do školky, setkají se s úplně novým světem lidí, věcí, zkušeností a samozřejmě i mikroorganismů. Přicházejí do těsného kontaktu se spoustou dalších dětí, takže školka a základní škola představují pro jejich imunitní systém velkou zatěžkávací zkoušku. V této době se diverzifikace jejich střevní mikrobioty v porovnání s prvními třemi roky života začíná zpomalovat, stále však ještě není na svém maximu. Může se tedy docela dobře stát, že počet onemocnění naroste, protože bakterie ve střevech se stále teprve učí, jak bojovat proti nevítaným hostům.

Můžete dětem sice pomoci tím, že je naučíte základní hygienická pravidla jako třeba mýt si pravidelně ruce, ale jinak není vůbec na škodu, když necháte jejich imunitu získávat nové zkušenosti. A pokaždé, když se jejich imunologická paměť naučí něco nového, přispěje to ke zvýšení účinnosti jejich imunitnímu systému.

Imunita v dospělosti

Po dosažení dospělosti již máme rozsáhlý soubor imunitních buněk, který jsme si v průběhu let vybudovali. Ten se bude nadále rozvíjet, i když už jsme přestali růst. V tomto období se složení imunitních buněk u jednotlivých lidí výrazně liší vlivem dědičnosti, prodělaných nemocí a životního stylu. Dá se říct, že složení střevní mikrobioty, která se vyvinula v dětství, zůstává po celou dobu dospělosti poměrně stabilní. To ale neznamená, že se už imunita nijak nemění. Náš adaptivní imunitní systém se nadále vyvíjí po celou dobu dospělosti. Zároveň střevní mikrobiotu ovlivňují mnohé faktory (prodělané nemoci, užívání antibiotik) a životní styl (stres, nevhodné stravovací návyky, nedostatek pohybu). Mnoho dospělých má dnes zaměstnání, ve kterém sedí u stolu osm nebo více hodin každý den. To samozřejmě znamená zásadní snížení tělesné aktivity a zvýšení stresu, což může oslabit imunitní reakce organismu. Jako dospělí bychom měli rozhodovat o svém životě uvážlivě, protože správnými rozhodnutími lze podpořit imunitní systém a pozitivně ovlivnit celkový zdravotní stav.

Imunita v pokročilejším věku

Podobně jako mnoho dalších tělesných systémů se i náš imunitní systém s postupujícím věkem začíná zpomalovat. Změny v rozmanitosti střevní mikrobioty mohou ovlivnit komunikaci mezi imunitními buňkami, které se v průběhu let dokonale „vytrénovaly” v tom, jak čelit nebezpečí. Vědecké studie prokázaly, že naše imunologická paměť se začíná postupně vytrácet, což vede k oslabení účinnosti získané imunity, kterou jsme si v průběhu života vybudovali. Pro tělo je pak těžší bojovat i proti vetřelcům, s nimiž se již v minulosti setkalo. Naši vrozenou imunitu zase ovlivňují například změny v pokožce a začíná se snižovat počet imunitních buněk první reakce. Následkem kombinace těchto faktorů mohou být starší lidé náchylnější k různým chorobám. Jejich imunitní systém může být narušen častým užíváním antibiotik, nedostatečnou tělesnou aktivitou, nepravidelným spánkovým režimem a též nevyváženou stravou, protože ve stáří klesá schopnost organismu absorbovat určité živiny. Proto je v pokročilém věku o to důležitější se o střevní mikrobiotu starat a posilovat imunitní systém.

 

Celoživotní podpora imunitního systému

Ať už jde o vaše děti, vás samotné nebo vaše starší příbuzné, existuje mnoho způsobů, jak můžete imunitní systém posilovat po celý život.

Vyvážená strava

Jako každá armáda potřebuje i náš imunitní systém náležitou výživu. Ke svému správnému fungování vyžaduje imunita řadu vitaminů a minerálů. Všichni členové vaší rodiny by měli pravidelně konzumovat co nejvíce sezónního ovoce a zeleniny. To si zajistí dostatek živin, které k udržení dobrého zdraví potřebují. Celozrnné potraviny zase dodají vlákninu, která je nepostradatelná pro dobré trávení. Potraviny, které jíme, mají samozřejmě dopad i na naši střevní mikrobiotu, takže čím rozmanitější a kvalitnější je naše strava, tím lepší má mikrobiota podmínky.

Vyhýbejte se stresu

V současné době si mnoho z náš všímá, jak se stres vkrádá do našeho každodenního života. To může mít negativní dopad na celou rodinu. Fungování imunity mohou ovlivňovat hormony uvolňované jako součást stresové reakce, zejména když trvá delší dobu. Vedle pravidelného cvičení se také snažte dělat si během dne přestávky, věnujte se rodinným aktivitám bez mobilních zařízení a obrazovek a vyzkoušejte třeba i některé relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo psaní deníku. K dispozici je dnes spousta možností pro všechny věkové kategorie.

Hygiena

Dodržovat rozumnou míru hygieny bez nadměrného používání dezinfekčních nebo agresivních čisticích prostředků ochrání vás a vaši rodinu před vetřelci a zároveň dá imunitnímu systému šanci vybudovat si imunologickou paměť. Dále si můžete v rámci rodiny osvojit některé zdravé hygienické návyky. Nepoužívejte například stejné ručníky nebo příbory a pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou, zvláště po návratu domů. Dezinfekční prostředky by měly být vyhrazeny pro chvíle, kdy nemáte jinou možnost, jak si ruce očistit.

Čerstvý vzduch a cvičení

Trávit čas aktivně venku je skvělý způsob, jak udržet tělo zdravé a užít si čas s rodinou. To ale neznamená, že musíte rovnou běhat maraton; ve skutečnosti by nadměrné cvičení mohlo vaše tělo neúměrně zatížit, a ovlivnit tak negativně imunitní systém. Zkuste vyrazit s rodinou jen tak na procházku nebo na vyjížďku na kole. V létě tím zároveň tělu dodáte potřebnou dávku vitaminu D.

Spánek

Během života se množství spánku, které potřebujeme, proměňuje a závisí na mnoha různých faktorech. Dostatek kvalitního spánku je však nezbytný a posiluje schopnost těla regenerovat a udržet si zdraví. Bez ohledu na to, ve kterém životním období se nacházíte, vám správný spánkový režim pomůže spánek maximálně využít. Choďte spát v pravidelný čas, nepoužívejte před spaním elektronické přístroje, zatemňujte ložnici a zajistěte do ní dostatečný přívod chladného, ale nikoli příliš studeného vzduchu.

Bakterie mléčného kvašení (laktobakterie)

Bylo prokázáno bakterie mléčného kvašení pomáhají obnovovat a udržovat rovnovážné složení mikrobioty ve střevech, kde sídlí 80 % našich imunitních buněk. Z tohoto důvodu hrají střeva v obranném systému našeho těla zásadní roli. Bakterie L. reuteri obsažené v doplňcích stravy BioGaia® jsou jedním z nejlépe prozkoumaných probiotických druhů na světě. Jejich bezpečnost a dobrou snášenlivost prokázaly klinické studie u lidí všech věkových kategorií, takže jsou vhodným doplňkem stravy pro celou rodinu. Ať už jde o chuťově neutrální kapky BioGaia® Protectis®, nebo probiotické tablety BioGaia® Protectis® s jahodovou příchutí, můžete bříškům všech členů vaší rodiny udělat radost už pouhou jednou dávkou denně.

Vitamin D

Nedávný výzkum prokázal, že vitamin D hraje ve fungování imunity významnější roli, než se dříve předpokládalo. Množství vitaminu D, které si naše tělo dokáže samo vyrobit, závisí na různých faktorech – klimatu, délce pobytu na slunci, typu a barvě pleti a také na věku. Ten hraje významnou roli, protože s postupujícím věkem schopnost těla vstřebávat živiny klesá. Doporučený denní příjem se tedy během života také mění. Vzhledem k tomu, že přírodní zdroje nejsou vždy k dispozici, může doplněk stravy přijít vhod. Probiotické kapky BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahují 10 mikrogramů vitaminu D v 5 kapkách. Pokud preferujete tabletovou formu, pak sáhněte spíš po BioGaia® Protectis® probiotických tabletách s vitaminem D.

posts_form