<

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Trávicí obtíže jistě nejsou na seznamu zážitků, které plánujete na dovolené! Bohužel se ale jedná o nejčastější zdravotní problém všech cestovatelů. Cestování je skvělá věc, pro náš trávicí systém ale často představuje pořádnou zátěž. Exotická jídla, koření, odlišné podnebí, časové posuny, nezvyklé prostředí a změny běžného režimu, to vše může ovlivnit jinak bezchybnou práci našeho trávení. Naštěstí máme v rukávu pár triků, které vám pomohou trávení připravit na náročné podmínky na cestách.

Když se trávení „zasekne”

Střeva mají ráda pravidelný režim. Změny v běžné denní rutině, které přirozeně souvisejí s cestováním, představují pro střeva velký stres, který se projevuje zpomalením jejich funkce. Výsledkem pak může být nadýmání, pocity plnosti, obtíže s vyprazdňováním nebo zácpa. Jelikož každá dovolená obnáší velké plánování a očekávání, je velmi frustrující, když si ji kvůli trávicím obtížím nemůžete užít naplno.

Kromě změny režimu a prostředí zácpa často souvisí s nedostatkem pohybu a tekutin. Všichni víme, jak to chodí. Dlouhé lety, lenošení u bazénu, návštěvy památek bez přestávky na občerstvení. Ani si nevšimnete, že jste celý den nevypili ani kapku vody nebo se nehnuli na krok od hotelu. Mnoho lidí má také potíže s vyprazdňováním na cizí toaletě, ať už se jedná o veřejné WC, nebo hotelový pokoj bez dostatku soukromí. To má co dělat s psychikou a naše tělo se pak obvykle rozhodne, že jednoduše ven nic nepustí.

Zde nabízíme několik rad proti zácpě na cestách:

 • Každý den se hýbejte. Ano, i na dovolené!
 • Pijte dostatek čisté pitné vody, optimálně 2 litry denně. Je dobré mít u sebe vždy lahev s vodou.
 • I když je to na dovolené běžné a lákavé, zkuste se vyhýbat nezdravým jídlům a rychlému občerstvení.
 • Jezte ovoce s vysokým obsahem vlákniny, výborné jsou fíky nebo datle.
 • Pořiďte si jednorázové potahy na záchodové prkénko, to vám pomůže se cítit lépe na veřejných toaletách.
 • Naslouchejte svému tělu. Nezadržujte stolici a snažte se dojít si ihned, jakmile pocítíte potřebu.

 

Dovolená strávená na toaletě není dobrá dovolená

Kromě zácpy je druhým nejčastější trávicím problémem cestovatelů průjem. Při průjmu dochází ke změně v konzistenci stolic a/nebo k častějšímu vyprazdňování. Statistiky uvádějí, že až 50 % lidí na cestách se potýká s určitou formou průjmu. Riziko souvisí hlavně s regionem, kam se vydáváte. Čím více tropická a méně vyvinutá oblast, tím větší je pravděpodobnost, že vás potká průjmové onemocnění, které vám pobyt na cestách může značně znepříjemnit.

V některých případech průjem souvisí se změnou běžného režimu, klimatu nebo s nervozitou z cesty (cestovní horečka). Většinou se však jedná o infekční průjem, jehož původcem jsou mikroorganismy z místní vody, nedostatečně tepelně upraveného jídla nebo potravin umývaných ve vodě z kohoutku.

Zde jsou některé tipy, které vám pomohou snížit riziko cestovatelského průjmu:

 • Pokud se jedná o jídlo, držte se pravidla: „Vař, loupej, nebo nech být.“
 • V některých oblastech pijte a používejte k čištění zubů pouze balenou nebo převařenou vodu.
 • V tropech se vyhýbejte ledovým kostkám v nápojích.
 • Zeleninu jezte vařenou, ovoce byste si měli loupat.
 • Vždy dodržujte základní hygienická pravidla, jako důkladné umývání rukou po každé návštěvě toalety. Pokud se pohybujete v přírodě, nezapomeňte do batohu přidat dezinfekční gel na ruce, který nahradí mýdlo.
 • Při průjmu se vyhýbejte kofeinu, alkoholu a tučným jídlům, které mohou příznaky zhoršit.

Zůstat na dovolené ve formě vám mohou pomoci probiotika.  S užíváním probiotik můžete začít již před dovolenou. Doplníte tak svoji střevní mikrobiotu a efektivně ji posílíte pro případný boj proti patogenům.

 

Bakterie – do střehu!

Užívání probiotických přípravků dva týdny před cestou vaše tělo připraví na případnou zátěž, protože dojde k navýšení počtu přátelských bakterií v trávicím traktu. Doplňování živých probiotických bakterií, např. z kmene L. reuteri Protectis®, pomůže vaši trávicí soustavu osídlit tělu přirozenými bakteriemi.  Připište si probiotika na seznam věcí, které budete brát na cesty, a užívejte je i během pobytu, aby vaše trávení bylo připraveno na případnou zátěž. Bezpečnost probiotického kmene L. reuteri Protectis® v přípravcích BioGaia® byla klinicky prověřena u dětí i dospělých.

 

Kdy vyhledat lékaře

Většina zažívacích obtíží na cestách není závažná a po několika dnech problémy odezní. V případě, že příznaky neustupují anebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc. Zvláště u kojenců a malých dětí buďte velmi obezřetní. Jestliže má průjem dítě mladší šesti měsíců, navštivte lékaře okamžitě!

posts_form