<

Těhotenství – úžasný čas s drobnými úskalími

Od okamžiku, kdy se dozvíte o svém těhotenství, si začnete všímat, že se vaše tělo mění. Jak se přizpůsobuje nové situaci, projevují se změny – některé z nich očekávané, jiné méně.

TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství – úžasný čas s drobnými úskalími

Od okamžiku, kdy se dozvíte o svém těhotenství, si začnete všímat, že se vaše tělo mění. Jak se přizpůsobuje nové situaci, projevují se změny – některé z nich očekávané, jiné méně. Všechny nastávající maminky se těší, že budou mít hustější vlasy a že je těhotenství rozzáří. Mohou se objevit ale i méně příjemné projevy. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si během tohoto speciálního období zachovat pohodlí, abyste se mohla plně soustředit na pouto mezi vámi a nenarozeným miminkem. Podíváme se společně na nejběžnější těhotenské obtíže, jejich příčiny a způsoby, jak v průběhu těhotenství zůstat v pohodě.

Může zlobit trávení

Těhotenství je doslova magický čas, ale hormonální změny a fakt, že uvnitř vašeho těla roste nový život, s sebou přinášejí i některé problémy související s trávením. Některé ženy trpí ihned v počátcích ranními nevolnostmi, a ty často bohužel nejsou jen ranní. U 40 % těhulek se obtíže s trávením objevují až ke konci těhotenství. Běžné jsou pocity plnosti, nadýmání po ránu nebo večer, nic neobvyklého není ani pálení žáhy, když si lehnete. Některé těhotné si stěžují na nepravidelné vyprazdňování a tvrdou stolici, což může z návštěvy toalety učinit velmi nepříjemný zážitek.

V tomto ohledu je zásadní správná životospráva, hydratace, pohyb a vhodná strava, rovněž je přínosné myslet i na bakterie v trávicím traktu. Kromě dostatečného příjmu tekutin, pravidelných vycházek nebo jógy a stravy s vyšším podílem vlákniny v podobě ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků můžete zvážit i doplňování probiotických bakterií. Přípravky BioGaia® Protectis® obsahují L. reuteri Protectis®, kmen mléčných bakterií, který je zcela bezpečný i pro těhotné. Klinické studie prokázaly, že L. reuteri Protectis® zvyšuje počet prospěšných bakterií ve střevě.

Zůstaňte silná a ve formě

Ačkoliv většina nastávajících maminek by si nejraději hověla na pohovce se šálkem čaje, realita dnešních dní je zcela jiná a těhotné ženy musejí každý den zvládat spoustu úkolů, než své miminko přivedou na svět. Je tu práce, starší děti, návštěvy u lékaře, třídní schůzky a seznam by mohl dál pokračovat. Není divu, že se těhotné často cítí vyčerpané, přestože těhotenství je období, kdy by se měly šetřit a pečovat o sebe mnohem více než jindy. Z tohoto důvodu je během těhotenství třeba udělat maximum pro podporu imunitního systému.

Již dlouho se ví, že až 80 % buněk imunitního systému se nachází ve střevě. Trávicí ústrojí je tedy základním pilířem naší obranyschopnosti proti nejrůznějším patogenům a v těhotenství potřebuje zvláštní péči, protože imunitní systém musí pracovat naplno. Doplňování probiotik přispívá ke zvýšení počtu prospěšných bakterií ve střevě. Kromě toho je prokázáno, že pro normální funkci imunitního systému je důležitý vitamin D. Množství vitaminu D je závislé kromě jiného i na životním stylu, věku, barvě kůže, ročním období a geografické poloze místa, kde žijeme. Proto ho často máme nedostatek. Probiotika BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahují kombinaci probiotik L. reuteri Protectis® a vitaminu D3, který podpoří váš imunitní systém, abyste si mohla toto krásné období co nejvíce užít.

Antibiotika v těhotenství

I když pro posílení imunitního systému děláme maximum, občas se nemoci nevyhneme – a to platí i o supermaminkách. Jestliže během těhotenství onemocníte bakteriální infekcí, nezbývá než užívat antibiotika, abyste byla co nejdříve opět fit. Když vám lékař předepíše antibiotika, je důležité během léčby doplňovat probiotika, abyste udržela střevní mikrobitu v rovnováze. (Jen na okraj: ať jste těhotná nebo ne, antibiotika vždy užívejte jen v těch nejnutnějších případech, po poradě s lékařem a přesně podle instrukcí.)

Antibiotika jsou velmi účinná proti bakteriím, které jsou původcem onemocnění, na druhou stranu ale neumějí rozlišovat mezi těmi prospěšnými a těmi škodlivými. Z toho důvodu ničí i „hodné” bakterie, které přirozeně žijí ve střevě. Vědecký výzkum prokázal, že probiotika přispívají k posílení střevní mikrobioty. Doplňky stravy s živými bakteriemi, jako je např. L. reuteri Protectis®, můžete užívat i při antibiotické léčbě, optimálně s 2 až 3hodinovým odstupem od dávky antibiotik.

Zdravý úsměv

Ne každá těhotná žena ví, že během těhotenství mohou nastat problémy i oblasti ústní dutiny. V těhotenství se v důsledku hormonálních změn zvyšuje objem krve v těle. To je zcela normální a potřebné, nicméně tento jev může mít vliv na stav dásní a přirozené složení mikrobioty v ústní dutině. Problémy s dásněmi se projevují obvykle mezi 2. a 8. měsícem těhotenství, nejvýraznější bývají v druhém trimestru.

Většina bakterií se dostává do těla ústy, zde se tedy nachází i první obranná linie organismu. Z tohoto důvodu by měly těhotné dbát na dobrou ústní hygienu. Čistěte si zuby dvakrát denně, používejte měkký zubní kartáček, protože dásně jsou velmi citlivé. Jednou denně vyčistěte mezizubní prostory dentální nití nebo kartáčkem. Také vyvážená a pestrá strava s co největším zastoupením nezpracovaných potravin vám pomůže snížit množství přijímaného cukru. Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u zubního lékaře, který včas odhalí případný problém.

Nemějte obavy, všechny tyto změny jsou normální součástí těhotenství a potýká se s nimi řada budoucích maminek. Věříme, že vám naše tipy pomohou užít si toto speciální období ještě více. O těhotenských obtížích si otevřeně pohovořte také se svým lékařem, který vám pomůže zvolit specifické řešení pro vás přesně na míru.

posts_form