<

Kojenecká kolika: co to je a co dělat, když trápí vaše miminko?

Na svoji novou roli maminky jste se pečlivě připravovala celé měsíce – počítala jste samozřejmě i s tím, že váš drobeček bude plakat a že se zpočátku moc nevyspíte.

Na svoji novou roli maminky jste se pečlivě připravovala celé měsíce – počítala jste samozřejmě i s tím, že váš drobeček bude plakat a že se zpočátku moc nevyspíte. Jenže některá miminka, přesněji asi 26 %, pláčou mnohem více než ostatní, a to bývá pro čerstvé rodiče zdrojem silného stresu a vyčerpání. Jestliže vaše miminko nelze utišit, i když k pláči nemá žádný zjevný důvod, tedy není hladové, unavené, nepotřebuje přebalit, není mu horko ani zima, pak je možné, že trpí kojeneckou kolikou.

CO JE TO KOJENECKÁ KOLIKA?

Bohužel neexistuje žádné lékařské vyšetření nebo test, který by spolehlivě diagnostikoval kojeneckou koliku. Dětští lékaři používají jednoduché pravidlo - pokud neztišitelný pláč trvá déle než tři hodiny denně, tři dny v týdnu a alespoň týden, dítě je jinak zcela zdravé, pak se patrně jedná o kojeneckou koliku. Pláč bývá intenzivnější ve večerních hodinách, ale může propuknout i v jinou denní dobu. Dalšími typickými projevy kojenecké koliky je přitahování nožiček k bříšku, kopání, ručičky zaťaté v pěsti a pláč tak silný, že dítě zrudne v obličeji. Má-li vaše miminko takové příznaky, pohovořte se svým pediatrem, abyste vyloučili všechny ostatní možné příčiny obtíží.

Kojenecká kolika sama o sobě není nebezpečná, představuje ale velkou zátěž pro celou rodinu. Ovlivňuje vztahy mezi rodiči, a dokonce i jejich duševní zdraví. Určitě vás potěší, že problémy jsou jen dočasné. Kulminují mezi 6. a 8. týdnem života, ale obvykle do konce čtvrtého měsíce, nejpozději šestého, u většiny miminek samy od sebe vymizí. Pro rodiče je důležité, aby vždy měli na paměti, že v tomto obtížném období mohou vyhledat pomoc a podporu.

PROČ VZNIKÁ KOJENECKÁ KOLIKA?

Přestože jsou kojenecké koliky poměrně běžné, není zcela jasné, proč vznikají. Někteří lékaři koliky považují za součást normálního vývoje trávicího ústrojí. Kromě toho mohou obtíže zhoršovat některé vnější faktory. Jedním z nich je způsob, jakým je miminko krmeno. Pokud krmíte miminko z lahvičky, vždy výživu nechte po protřepání ustát, aby při krmení nedocházelo k polykání vzduchu. Lahvičku přidržujte dostatečně nakloněnou, aby mléko vyplňovalo celou savičku. Při kojení dbejte na to, aby bylo miminko správně přiložené k prsu. Zvládnout správně techniku kojení nemusí být jednoduché, nestyďte se požádat o pomoc, např. laktační poradkyni.

Dále je důležité, co miminko jí. U kojených dětí je třeba zamyslet se i nad jídelníčkem maminky, protože některé látky z potravin přecházejí do mateřského mléka. Je vhodné vyhýbat se nadýmavým potravinám, např. luštěninám, květáku, brokolici nebo např. syceným nápojům. Zkuste mírně změnit jídelníček a pozorujte, zda to má vliv na chování vašeho miminka. Pokud nekojíte, poraďte se s pediatrem o případné změně kojenecké výživy. Měnit kojeneckou výživu byste však neměli příliš často a bez porady s lékařem, protože i to může být zátěží pro trávení vašeho miminka.

CO DĚLAT, KDYŽ MÁ MIMINKO KOLIKU?

Bohužel neexistuje žádný zázračný lék proti kolice, nicméně pro ztišení plačícího miminka můžete vyzkoušet následující metody:

  • Úlevová poloha „tygřík“: miminko si položte bříškem na předloktí, rukou mu podepřete hlavičku. V této poloze dochází lépe k odchodu plynů, protože bříško je vystaveno mírnému tlaku.
  • Masáž bříška: Přiložte teplé dlaně miminku na bříško, po chvilce dvěma prsty začněte pomalu kroužit kolem pupíku po směru hodinových ručiček. Po několika minutách by se měla dostavit úleva. Masáž provádějte 30 až 60 minut po krmení.
  • Pohyb: Mnoha dětem s kolikou pomáhá pohyb. Noste miminko po bytě v náručí, vezměte ho na projížďku autem nebo v kočárku – mírné rytmické pohyby miminko pomohou uspat. Maminky mají také dobré zkušenosti s nošením miminka v šátku nebo v nosítku. Plačícímu miminku dělá dobře vaše blízkost (rytmus chůze, tlukot srdce). Každé miminko i rodiče jsou jiní, proto vyzkoušejte více způsobů a najděte ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Střevní mikrobiota miminka se stále ještě vyvíjí, a proto je vhodné doplňovat ji o probiotické bakterie. Prověřené a otestované probiotické kapky BioGaia® Protectis® obsahují mléčné bakterie L. reuteri Protectis®, které se přirozeně vyskytují v mikrobiotě novorozenců. Rozsáhlé studie prokázaly, že kapky BioGaia® jsou pro vaše miminko 100% bezpečné. Dětské kapky bez příchuti můžete podávat na lžičce, kápnout na prso nebo smíchat s vodou či mlékem.

Nejdůležitější je, abyste se necítili osamoceni. Kojenecké koliky se projevují u mnoha miminek a nejsou v žádném případě projevem nemoci nebo nespokojenosti. Pokud se domníváte, že vaše miminko trpí kojeneckými kolikami, navštivte vašeho pediatra, aby vyloučil jiné příčiny obtíží. Lékař vám vše potřebné vysvětlí, nabídne pomoc a podporu.

posts_form